Máte pocit, že vaše domácnost je již „okoukaná“? Tyto myšlenky přicházejí mnohým z nás na um zejména po zimě, kdy jsme většinu času trávili uvnitř. A právě jaro je nejvhodnějším obdobím pro oživení interiéru. Prostřednictvím jednoduchých designových technik můžeme každý prostor změnit na útulný domov.
Cílem je sladit naše každodenní potřeby s možnostmi interiéru tak, aby vynikla jeho přirozená krása. Když mluvíme o redesignu interiéru, máme na mysli činnosti, které sice změní vzhled interiéru, ale proběhnou bez větších stavebních úprav. Vše, co se doma najde, ať už nábytek nebo doplňky, se začlení nebo zrenovuje tak, aby domácnost působila vzdušně, prosvětleně a dýchala novotou. Každý pokoj můžeme rychle a jednoduše změnit k nepoznání.
Základní zásadou je zútulnit příliš velké prostory a naopak zvětšit malé místnosti, aby interiér působil harmonicky. Velkou roli při tom všem sehrává úprava podlahové krytiny a použití barev na stěnách. V menších prostorách nejčastěji bojujeme s nedostatkem místa. Ty proto vyžadují optické zvětšení. Místnosti je možné odlehčit vhodně zvoleným nábytkem, který se dá i levně a vkusně renovovat. Dále je možné vybrat vhodné bytové dekorace či obrazy. V malých prostorech používáme světlé barvy a zrcadla. Odstranit bychom měli i neprůhledné závěsy z oken. Tmavší kouty prosvětlíme malými svítidly.
Ve větším prostoru používáme i tmavší barvy teplých odstínů. Stejně tam najdou své místo i obrazy či velké fotografie na plátně. Velmi velké místnosti můžeme ozvláštnit většími rostlinami a dekoracemi, jako jsou sochy či vysoké vázy. Dekorace a doplňky nám obecně pomohou doladit domácnost do posledního detailu. Proměna interiéru je velmi viditelná díky úpravě nábytku. Pro menší prostory vybíráme jednoduchý nábytek. Musíme si dávat pozor na to, abychom byt nepřeplnili. Místo pro odkládání věcí si strážíme jako oko v hlavě, toho není nikdy dost. To platí nejen o prostoru podlahy, ale také o plochách stěn, kam můžeme pověsit police. Ve větších místnostech můžeme nábytek směle rozmístit v prostoru, a to buď jako solitér nebo můžeme seskupit více kusů na jednom místě.
Renovace nábytku dokáže výrazně prodloužit životnost již jednou vyrobené věci. A může být pojatá v moderním nebo starším stylu. Vždy se řídíme tím, co se hodí do daného interiéru. Na chalupě volíme selský nebo venkovský styl. Ale i do moderně zařízené domácnosti můžeme umístit výrazný starožitný kus nábytku jako solitér. Renovace nábytku je k životnímu prostředí určitě šetrnější, než ho vyhodit a koupit nový. Z ušetřených peněz za odloženou koupi nového nábytku se potěší každý.