Práce zahrádkáře vyžaduje velkou trpělivost. Výsledek práce každého pěstitel zeleniny nebo květin je viditelný až po určitém čase. Právě tato skutečnost odrazuje mnoho majitelů domů od vlastní okrasné zahrádky. Dnes, proto vídáme domy obklopené zámkovou dlažbou s betonovými zdmi, ale bez žádné zeleně. Jiné zas nemají dostatečnou rozlohu na umístění stromů či keřů. Co však bude pohlcovat prach z cest a zpříjemňovat atmosféru okolí domu?
Vynikajícím způsobem, jakým si na svůj pozemek zajistíme zeleň, je živý plot. Nikde nám nebude překážet, protože se nachází většinou po obvodu pozemku či odděluje jeho části. Jeho pěstováním ušetříte finance na drahé zděné ploty či dřevěné ohrádky, kterým životnost je krátká. Navíc budete mít dobrý pocit, že pomáháte vzduchu v okolí domu zbavovat se odpadních látek.
Jak si vybudovat vlastní živý plot?
Živý plot vyžaduje hodně práce, ovšem výsledek stojí opravdu za to. Před jeho výsadbou je třeba vypracovat návrh živého plotu a vybrat tu správnou dřevinu. Na živý plot jsou vhodné túje, ptačí zob, zimostráz, tavolník či různé jiné dřeviny. Základem každého živého plotu je kvalitní substrát, který volíme podle nároků jednotlivých rostlin. Nejideálnější volbou by však byla rašelina.
Pokud se rozhodnete živý plot vypěstovat od píky, pár let žádný plot neuvidíte. Na určená místa nasadíme v jedné linii malé stromky zvoleného druhu. Jejich postupným růstem a rozvětvený docílíme, že se spojí a vytvoří tak souvislý zelený pás.
Péče o živý plot
O živý plot je nutno náležitě pečovat. Přibližně tři krát do roka provádíme střih výhonků křovinořezem či zahradními nůžkami. Stříháme výlučně lýkové části rostlin. Příliš hlubokým řezem bychom mohli plotu ublížit, což by se projevilo zpomalením nebo až zastavením růstu. Živý plot dokážeme podle forem různě tvarovat, čímž zajistíme vytoužený vzhled živého plotu.
Péči, ale zejména samotné zřízení živého plotu je velmi náročné. Avšak nedejte se odradit. Výsledek stojí za to. Živý zelený plot zpříjemní a zatraktivní okolí vašeho obydlí.