Zimní zahrada má velké využití

Je skvělé, když máte prostor, ve kterém můžete po celý rok strávit příjemné chvíle v těsném spojení s přírodou. No nejen to, zimní zahrada je dalším pokojem vašeho domu, která má celoroční využití.

Zimní zahrada slouží navíc jako tepelný nárazník mezi vnitřním a vnějším prostředím, snižuje tepelné ztráty a také umožňuje pasivní využívání přicházejícího slunečního záření. Zimní zahrada je i domovem pro všechny květiny, které nemůžete nechat přes zimu v zahradě.

Funkce

Pokud si chcete vybudovat zimní zahradu, zvažte, k jakému účelu ji budete hlavně využívat. Zda bude sloužit jako rozšíření obývacího pokoje, nebo zejména jako skleník či herna pro vaše ratolesti, nebo cokoliv jiného. Předem si to ujasněte. Pokud má být hlavně obytným prostorem, zamyslete se, jestli i pak bude ještě stále dostatečně prosvětlený také interiér domu. Rovněž je důležité, v jakém místě bude zimní zahrada napojena na dům. Jednak z architektonického hlediska, ale také kvůli izolační funkci. Odborníci vám poradí ohledně požadavků na tepelnou a zvukovou izolaci. Pokud si chcete zimní zahradu dobudovat dodatečně, potřebujete na to stavební povolení. Plocha 15m² je většinou ideální velikost na obytnou zimní zahradu.

Konstrukce

Když máte představu, kde a jakou zimní zahradu umístíte, musíte se také rozhodnout, z jakého materiálu bude vybudována – ze dřeva, plastu, hliníku nebo jen ze skla.

Dobrá klima

Pokud chcete používat zimní zahradu po celý rok, teplotní rozdíly a vlhkost vzduchu mezi v nitřní a vnějším prostorem musí být vyvážené. Špatně postavená zimní zahrada může – kromě škody na domě – také způsobit takové nepříjemnosti, jako jsou nesnesitelné horko v  létě, vydýchaný vzduch nebo kondenzace vodní páry na oknech.

Ochrana proti slunci

Pokud je nutná ochrana proti slunci, je třeba rozhodnout, zda zvolíte exteriérový nebo interiérový typ stínění. To znamená, na které straně bude stínění namontováno. Vnější stínění je obecně účinnější a také poskytuje potřebné soukromí.

V pokojích ze skla

Abyste se vyhnuli energetickým ztrátám, klaďte důraz na zasklení a na speciální tepelněizolační sklo, které zajistí, že jen málo z teplého vzduchu uniká z místnosti ven. Sluneční světlo se dostane zvenku dovnitř, ale ne naopak.