Zimní období je stvořené na údržbu zahrady

Dlouhé zimní večery jsou jako stvořené na úvahy o rekonstrukci zahrádky.

Zahrada se věkem mění. Stromy rostou, trávník řídne a záhony trvalek mění svou strukturu. Některé hynou, jiné se nechtěně přemnožují, a vytlačují krásnější a vzácnější druhy okrasných rostlin. Ani čajové růže často u nás nepřežijí drsnější mrazivější zimu. O tom všem by měl zahrádkář pouvažovat, a nastínit zimní a jarní plán obnovy a úpravy porostů.

Především jde o stromy a keře, které vyžadují každoroční ošetřování. Přes zimu třeba udělat výchovný nebo tvarovací řez dřevin. Bobuloviny a jádroviny řežeme v lednu, v období největší dormance, a tedy spánku dřevin. Peckoviny a zejména jejich teplomilné druhy řežeme až koncem zimy, abychom odstranili zejména zmrzlé, odumřelé větve.

Důležité je prosvětlení starších dřevin, z nichž mnohé řežeme hlouběji, až do starého dřeva. Nešetříme ani okrasné dřeviny. Prosvětlujeme zejména okrasné keře, které zakládají květní pupeny až na jaře. Rány zatíráme voskem nebo balzámem. Kmeny a tlustší větve dřevin nezapomínáme ošetřit seškrabováním lišejníků a mechu, jakož i natíráním vápnem nebo bílým latexem.
Trávník je vhodné ošetřit až na jaře. Už v zimě však můžeme zakoupit osivo a rozhodit vyzrálý kompost na prořídlé části trávníku. Popel však na trávník pokrytý sněhem nepatří, jelikož žíravý jarní roztok může trávy spálit a zničit.

Trvalky a skalničky často chráníme před mrazem průsvitnou polyetylenovou fólií. Čemeřice pod ní často v zimě i rozkvetou. Na květinovém záhonu trvalek jsme ještě na podzim odstranili část přemnožených druhů. Nastíníme si tedy plán jarní výsadby a zakoupíme osivo k pěstování sazenic. Koncem ledna můžeme již mnohé vysít do rozmnožovacích zakořeňováčků nebo kelímků.