Zazimování trávníku na podzim a příprava na zimu

I letošní léto se pomalu blíží ke svému konci, a – jak už to bývá – následuje po něm podzim a zima. Toto období je proto většinou věnované právě přípravě na zimní období, které dokáže vykouzlit vrásky na čele nejen milovníkům tepla.
Pokud se během léta oddáváte péči o trávník, měli byste vědět, že si vaši pozornost zaslouží i na konci dovolenkové sezóny. Právě o ní je tento článek.

Jedním z nezbytných úkonů přípravy trávníku na zasloužený zimní odpočinek je vertikutace .Pokud jste se ještě s tímto pojmem nesetkali, vězte, že se jedná o odstranění trávní plsti z trávníku. Během vašeho letního běsnění se sekačkou a za pomoci zahradních vetřelců v podobě mechů a plevelů se v zeleném koberci vytvoří nepropustná vrstva, tedy travní plsť.

Ta zabrání přísunu vody, vzduchu a slunečního záření ke kořenům travnatého porostu, z čehož samozřejmě není nadšený ani on, ani vy. Navíc, během zimy je to ideální prostor pro vznik plísňových a houbových onemocnění a dalších potvor, které ve vašem trávníku nemají co hledat. Abyste se této nežádoucí pokrývky zbavili, doporučujeme vám trávník provzdušnit. Pro dosažení co nejlepších výsledků byste měli provzdušňovat dvakrát do roka – na jaře a na podzim, nejlépe od konce srpna, během celého září a v případě potřeby a příznivých povětrnostních podmínek i v říjnu. Nápomocné vám při tom budou zařízení, tzv. vertikutátory , které můžete zakoupit u každého dobrého prodejce.

Podívejme se tedy na celý postup, jak se připravit na příchod Mrazíka. V první řadě byste měli trávník posekat na maximální výšku okolo tří až čtyř centimetrů. Pak přichází na řadu samotná vertikutace. Pokud se staráte o menší plochu, stačit budou ruční vertikutační hrábě nebo elektrický vertikutátor. Při větších a nerovných plochách byste měli zvolit benzínový. Po provzdušnění prosím zachovejte klid. Váš trávník totiž může vypadat, jakoby po něm proběhlo stádo hyperaktivních slepic, které se snažily najít si potravu ďobaním do země.

Stačí aplikovat správné dlouhodobě působící hnojivo, případně osivo na dosev a již brzy bude jako nový. Může se ale stát, že plevelem jste měli zarostlou větší plochu. Tehdy už musíte sáhnout nejprve po speciální chemii a zlikvidovat tuto plevel.

Zvýšenou pozornost si na podzim zaslouží i výběr hnojiva. Příprava na zimu ani v tomto případě nesmí být zanedbána. V opačném případě můžete být po roztátí sněhové pokrývky velmi překvapen. Nepříjemně. Na zazimování jsou vhodné především dlouhodobě působící hnojiva s postupným uvolňováním živin a s vysokým obsahem draslíku, který pomůže přemoci mrazy a jiné zimní „vychytávky“.

Když máte posekané, provzdušněné a pohnojené, nemůžete klidně vyčkávat na příchod zimy v teple svého domova. Zapomněli jste se totiž postarat o vaše sekačky, vertikutátory a všechny ostatní pomůcky. Uskladnit je na zimu je přitom velmi jednoduché.

Nejprve byste měli vyprázdnit benzín z nádrže. Nejlépe pomocí čerpadla a v dobře větrané místnosti. Kouření a podobné zábavy v této chvíli raději vynechte. Určitě byste neradi skončili jako lidský steak. Zbytku benzínu se zbavte tak, že necháte sekačku či jiné zařízení běžet, dokud se nespotřebuje. Starý olej vyměňte za nový podle návodu k obsluze. Následně důkladně vyčistěte celý přístroj – od chlazení, přes skelet, až po samotný přístroj, abyste předešli korozi a ochránili lak. Jako poslední bod na seznamu vašeho pomocníka uskladněte na dobře větraném a suchém místě.

Při každém zařízení se může postup mírně lišit – například i podle toho, zda se jedná o benzinový nebo elektrický pohon. Proto si pozorně přečtěte návod k obsluze. Tak. A teď si už naplno můžete vychutnávat příchod zimy bez obav o vaši sekačku, vertikutátor, či trávník.