Po procházce sídlištěm téměř v každém městě zjistíte, že balkony několika bytů prošly zásadní změnou. Už nejsou klasickými balkony, ale zaskleným prostorem, který zvýší užitnou plochu bytu.
Důvody zasklení balkonů
Zasklení balkonu může mít několik důvodů. Prvním a často i nejhlavnějším je získání plnohodnotného odkládacího prostoru či místa na posezení v každém počasí nebo zimní zahrady. Pro majitele bytů v rušnějších částech města může být zasklený balkon jako vhodnou zvukovou izolací pro místnost, v níž se nachází jeho vchod. Setkáváme se i s variantami, kdy se zbourá příčka mezi balkonem a většinou obývací místností a tak zvětšíme její rozlohu.
Povolení k zasklení
Zasklít balkon si však nemůžeme jen tak jednoduše. Před samotným stavebním zásahem musíme požádat o povolení stavební úřad a bytové družstvo, protože zasklením balkonu zasahujeme do fasády bytového domu tak, že měníme jeho vzezření.
Typy zasklení balkonu
Na zasklení balkonu se používají dva systémy. Rámové, složené z více samostatných oken nám zaručí velmi snadné větrání. Skládá se většinou ze čtyř nebo šesti oken, z nichž má každé svůj rám a dá se jednoduše otevřít.
Bezrámová konstrukce je složena pouze z jedné tabule skla, takže větrání se téměř úplně vylučuje. Speciální úprava systému umožňuje výměnu vzduchu větráním, ale otevření okna je dost náročné. Na zasklívání balkonů nešetříme a vybíráme kvalitní skla. Skla můžeme i dodatečně zaizolovat, ovšem potom nesmíme zapomínat na pravidelné větrání.
Pokud se rozhodneme zasklívat balkón, doporučujeme jeho kompletní rekonstrukci. Zvukově odizolujeme i strop a podlahu, čímž se vyhneme efektu ozývaní zvuku jako ve studni. Hlavní nevýhodou zasklených lodžií je vlhkost, která vzniká rychle a to kvůli zamezení přirozené cirkulace vzduchu. Pokud poměrně často nevětráme, vystavujeme se riziku napadení plísní, a to nejen balkonu, ale i místnosti za ním.