Co nás nejčastěji trápí při zařizování ložnice? A jaký matraci vybrat do ložnice a kam umístit postel, aby se nám dobře spalo?
-
Jak správně udržovat matraci?Používá se ještě klasický „třepák“?
Klepání matrací na čerstvém vzduchu, jak se to dělalo kdysi, už dnes výrobci nedoporučují. Matrace stačí pravidelně větrat a vysávat vysavačem s nízkým sacím výkonem. Na matrace s nesnímatelným potahem je dobré pořídit si chránič, který z času na čas vyperete na jemném programu nebo dáte chemicky vyčistit.
Ale pozor: Snímatelný potah nemusí automaticky znamenat, že se dá prát nebo jinak čistit. Proto vám radíme, určitě si tento fakt ověřte na štítku potahu ještě před samotnou koupí matrace. K základní údržbě patří i pravidelné obracení. Nejen z jedné strany na druhou, ale i ve směru hlava – nohy. Ideální je, pokud to děláte při každé výměně ložního prádla.
S tím souvisí ještě jedno doporučení: snáze se vám bude manipulovat s dvěma samostatnými matracemi jako s jednou dvoumatraci. Do manželské postele je nejen proto lepší pořídit si dva samostatné kusy. Druhý důvod je, že při nočním přehazování se budete s partnerem méně rušit. Mimochodem, věděli jste, že za noc změníte při spánku polohu až dvacetkrát?
-
Kolik by měl vydržet matraci?
Mnozí si myslí, že kvalitní kus vydrží i půl života. Omyl. Zavádějící je i pětadvacetiletá záruka některých výrobců na matraci. I ten nejkvalitnější by měl po deseti letech vyměnit. V průměru se hovoří o sedmi letech. Zejména pro proleženiny, které se na matraci objeví. Druhý důvod je hygiena. Výborně se zde daří zejména roztočům. Vedle těchto mikrozvířátek je další nepřítel matrací pot. Věděli jste, že lůžko za rok absorbuje až 365 litrů potu?
Proto je dobré vybírat z modelů, které se vyznačují dobrou absorpci vlhkosti. V tomto směru mají navrch buď taštičkové matrace, nebo sendviče vyrobené čistě z přírodních materiálů. Velmi dobré sací schopnosti má například kombinace bavlny a ovčí vlny nebo koňského vlasu.
V nevýhodě jsou všechny matrace s umělými přísadami na bázi ropy. Před koupí vám doporučujeme, abyste si tuto problematiku nastudovali ve vlastní režii. Neserióznost, a možná i nevědomost prodejců je v tomto ohledu někdy zarážející. Specifický případ je matrace s Topper. Tato tlustší prošívaná podložka je ochrannou vrstvou matrace. Prodlužuje jeho životnost a po sedmi letech stačí vyměnit pouze podložku.
-
Jak při koupi zjistit, zda postel nebude po čase vrzat?
Předejít tomuto problému vám pomůže již obezřetnost při koupi. Určitě si postel nevybírejte pouze podle obrázku v katalogu. Ideální je, pokud si ji můžete naživo vyzkoušet. Nejdříve se vestoje zapřete holenními kostmi do všech bočnic. Pokud vystavena postel vydá jakýkoli zvuk, případně se pohne, určitě ji neberte. Pokud model projde tímto testem, ještě si na ni lehněte a několikrát se na ní otočte. Vrzání obvykle způsobují spoje v rozích. Po čase jejich překontrolujte, případně dotáhněte.
-
Kde situovat postel v rámci místnosti?
Je to otázka dispozičních možností prostoru. Pokud vás nelimitují, pak dejte na vlastní preference. Nabízí se vám pěkný výhled z okna? Nebo se budete cítit bezpečněji, když budete vidět na dveře? V každém případě odborníci doporučují pro pocit bezpečí „jistit“ během spánku hlavu. Buď čelem postele, nebo stěnou. Situovat lůžko bez čela do středu místnosti není nejšťastnější volba. Pokud si rádi čtete nebo si zvyknete vychutnat snídani v posteli, potřebujete lůžko se záhlavím. Pokud zde však opravdu jen spíte, záhlaví vám chybět nemusí.
-
Kam ukládat přes den peřiny?
Je pravda, že peřiňáky v klasické podobě už dávno z trhu zmizely. A je opravdu dobré, když alespoň sporadicky necháte matraci navolno, aby se provětrala. I když nejste zastánce postele se spodním úložným prostorem, jsou zde ještě řešení, kam peřiny odkládat. Pokud je součástí ložnice skříň, vestavěný nebo samostatný šatník, vyčleňte si v něm jednu širší polici právě na peřiny. Nebo si můžete k nohám postele koupit zajímavou truhlici, případně proutěný koš. Udělají vám stejnou službu jako peřiňák.
Zajímavosti z ložnice:
- Rakouský vědec John Ditta zjistil, že ženy spí horší, pokud vedle nich někdo leží. Souvisí to s jejich instinktem péče, který je nutí dávat na blízkých stále pozor.Průměrná délka nočního spánku se za posledních 100 let zkrátila z 9 na 7,5 hodiny.
- Po čtyřicítce chrápe 54% mužů a 15% žen.Chrápání může dosahovat sílu 90 decibelů, což se rovná zvuku příklepové vrtačky.
- Slováci upřednostňují spíše spaní na tvrdších matracích na rozdíl například od takových Němců, Britů nebo Američanů, kterým vyhovují měkké až středně tvrdé modely.
Oddělené ložnice?
Ještě nemusí znamenat partnerské problémy. V Japonsku nebo v USA je to znak komfortu a praktikuje ho přes pětinu spokojených párů. Je dokázáno, že dvojice spící v jedné posteli má méně hlubokých fází spánku a mnohem rychleji a snadněji se probudí i na nejmenší vyrušení.