Podzim nadělí zahrádkářům mnoho různého organického odpadu.
Jsou to zbytky zeleniny, dále nadzemní a podzemní části odumřelých okrasných letniček, jakož i mnoho plevele a posekané trávy. Při sklizni ovoce se velmi často přihodí i ulomení větev. Nesmíme zapomenout také na listí ovocných i okrasných keřů a stromů.
To vše jsou kvalitní komponenty pro přípravu kompostu. Nejlepší komorového, který připravujeme ve dvou uzavřených boxech z plastových desek, s alespoň jednou děrovanou boční stěnou na dostatečné provzdušňování kompostované směsky.
Na dno boxu ukládáme pomaleji se rozkládající úlomky větviček, štěpky a kousky kůry, jakož i stébla kukuřice, topinamburů, slunečnice, malinčí a ostružin, případně i odřezky na zimu připravených růží, plamenek, pivoněk a jiných trvalek. Tuto základní provzdušňovací vrstvu překrýváme rychle se rozkládajícím organickým materiálem odumřelých bylin.
Z plevele nezapomínáme odstranit plody a kořeny. Nemocné rostliny také odkládáme stranou. Zničíme jejich nejlepší ohněm, abychom si nerozšiřovaly neduhy nežádoucích rostlin a nemocí v zahrádce. Do kompostu nepatří zkažené maso, zbytky zplesnivění jídel, nahnilé ovoce a zelenina.
Další vrstva v boxu může být i tenčí. Nejlepší jsou pro ni seškrabky z cestiček nebo kousky travního drnu i s kořeny oblepení zeminou. Pak můžeme do kompostu přidávat odřezky z očištěné zeleniny, zahradní vyryté jahody z obnovovaného jahodového záhonu, a pod..
Dostatečnou vlhkost kompostované hmoty zajišťujeme periodickým zaléváním hmoty zkvašený trusem domácích zvířat, případně i fekálií. Zaplněný box vidlemi promícháváme při pravidelném přehazování hmoty do vedlejšího prázdného boxu. Podle okolností kompostujeme směsky nejen během zimy, ale i celého následujícího roku. Vzácněji doplňujeme čerstvým materiálem v menším množství a hotový kompost, který voní po plsti, použijeme na vyhnojení půdy v zahrádce.