Vodovodní baterie lze dělit různými způsoby. Velmi časté je rozdělení dle místa jejich použití. Jedním z prostor, kde se můžeme setkat hned se třemi typy vodovodních baterií, je koupelna. Právě tady v mnoha bytech a domech najdeme umyvadlové, vanové a sprchové baterie. Z názvu vyplývá, k čemu dané baterie slouží. Pojďme se však blíže podívat na jejich parametry a pravidla výběru.
Umyvadlové baterie
Umyvadlové baterie najdeme v každé koupelně. Při jejich výběru je nutné znát hned několik parametrů. Tím prvním je přívod vody a jeho umístění, který ovlivňuje především volbu mezi stojánkovou nebo nástěnnou baterií. Dále je třeba mít na paměti, že u baterie montované na stěnu záleží i na rozteči přívodů teplé a studené vody, která může být nejčastěji 100 nebo 150 mm. Vedle této vzdálenosti je dobré znát i vzdálenost stěny a umyvadla, tedy jeho středu tak, aby kohoutek dosahoval přibližně do jeho středu. Stojánkové baterie lze umístit vedle umyvadla, což skvěle vynikne u umyvadel položených přímo na desce.
Vanové baterie
Při výběru vanové baterie existuje hned několik parametrů, kterými by se kupující měl řídit:
- Rozteč vodovodních trubek ve stěně – v ČR velmi často 100mm a to především u bytů a budov, které byly stavěny před rokem 1989. V zahraničí a u novostaveb je roztoč větší (150mm).
- Typ baterie – dnes můžete volit mezi kohoutkovými a pákovými bateriemi. Prvně zmíněné odděleně pouští teplou a studenou vodu a nastavení správné teploty vody u nich trvá déle. Na druhou stranu mohou v uživateli vzbuzovat trochu nostalgie. Pákové baterie po spuštění rovnou mísí teplou a studenou vodu, což nejenže zrychluje nastavení požadované teploty vody, ale také může znamenat úspory vody. Dle mnoha zdrojů lze díky pákovým bateriím ušetřit i třetinu stočného. V současnosti najdeme na trhu i termostatické baterie, na kterých lze navolit přesnou teplotu vody. Jejich výhodou je i zabudovaná dětská pojistka, která chrání dítě před opařením.
Sprchové baterie
Třetím typem baterií, s nimiž se můžeme setkat v koupelně jsou sprchové baterie. Rozdělit je můžeme podobně jako u vanových na pákové, kohoutkové a termostatické. Pákové baterie jsou oblíbené pro svou jednoduchost a možnost nastavit správnou teplotu vody snadno a rychle. Podobně jako u vanových baterií o kvalitě rozhoduje zvolená kartuše. Lépe je si určitě připlatit za keramickou, která má větší životnost a vynaložené prostředky se nám tak vrátí.
Kohoutkové baterie jsou designovým doplňkem „retro“ koupelen, kde vypadají velmi pěkně. Uživatel sice musí mít trpělivost s nastavováním správné teploty vody a být připraven na větší spotřebu, ale vše vynahradí vzhled baterie. který je určující pro jeho koupelnu. Termostatické baterie jsou novinkou poslední doby. Jsou sice dražší, ale uživatelům nabízejí až neuvěřitelný komfort, protože umožňují předem nastavit na termostatu jako u topení požadovanou teplotu vody a obsahují dětskou pojistku.
A jedno doporučení na závěr. U všech vodovodních baterií doporučujeme modely s keramickou kartuší. Ty jsou sice dražší, ale jejich životnost je o mnoho delší. A navíc, kdo z nás by se chtěl denně zaobírat kapajícím kohoutkem?