S vlhkostí v interiéru má dnes problém mnoho domácností. Mohou za to konstrukční chyby, nevhodné rekonstrukční práce, ale i nesprávné větrání.
Zcela zamezit vypařování vody do ovzduší není možné, protože vzniká při běžných každodenních činnostech i na povrchu lidského těla. Pokud si však osvojíte pár jednoduchých rad, zabráníte nadměrnému vlhnutí a prospějete svému zdraví.
Mám problém?
Optimální vlhkost v domácnosti by se měla pohybovat v rozmezí 45 – 60%. Odborníci vám ji změří vlhkoměrem. I bez speciálního přístroje však obvykle zjistíte, zda máte problém. Prvním příznakem zvýšené vlhkosti v interiéru jsou orosené skleněné plochy. Mnohem závažnější je, pokud se již na stěně objeví opadávající omítka, odchýlena tapeta či vlhké mapy. V takovém prostředí se totiž daří plísním a ty už je třeba odstranit speciálními přípravky. Ani pak však nemáte vyhráno. Pokud neodhalíte příčinu vlhkosti, můžete nezvané návštěvníky očekávat znovu.
Jak chránit svou domácnost?
Základem je správné větrání. Pokud si ho osvojíte, zabráníte zbytečným únikům tepla a přispějete ke zdravějšímu životu v domácnosti. Větrat třeba intenzivně, okna by měly otevřít úplně na 10 nebo dokonce 15 minut. Vyhněte se celoročnímu použití větracího otvoru, přes který prochází jen málo vzduchu. Jednodušší to dnes mají tzv. pasivní domy, které využívají rekuperační jednotku. Takové domy takříkajíc dýchají samy. Mechanika automaticky zajistí výměnu vzduchu a dokonce využije ohřátý vzduch. K vysušování vzduchu přispívá topení. Pro zachování zdravého domova se však nedoporučuje místnosti přetápět. Zachovat vyváženou vlhkost vzduchu pomůže i sušení prádla v exteriéru, důsledné používání digestoře a vaření v hrncích a pánvích s poklicemi.
Design a průlomové technologie
Když už se na stěně objevila vlhkost, která nemizí, je třeba ji z ní „vytáhnout“. Zde pomohou odvlhčovače. Dnes už jsou na trhu takové, které svým designem pohodlně zapadnou do jakéhokoli interiéru.