Vchodové dveře s různých materiálů.

Vchodové dveře plní svou roli při přijímání hostů, zároveň jsou ochranou před nechtěnými návštěvníky. Aby výběr těch správných vchodových dveří odpovídal Vašim potřebám, seznamte se nejprve s materiály a možnostmi, které Vám současný trh nabízí.

Plastové dveře

Jejich velkou předností je nesporně široký výběr povrchových úprav. Obsahují pevnou kovovou výztuž, která zvyšuje jejich odolnost proti nezvaným návštěvám. Hodí se lépe do domu, jak do bytu zejména díky své odolnosti vůči povětrnostním vlivům a bohatou možnostmi výplní. Nevýhodou plastových dveří je jejich hořlavost, což je činí nevhodnými pro bytové domy. Zub času je může mírně deformovat, čímž ztrácejí své rozměry a tedy i izolační vlastnosti.

Dřevěné dveře

Dřevo je preferovaným materiálem především díky výborným izolačními vlastnostem a nadčasovým vzhledem. V případě vchodových dveří, které jsou přímo vystaveny povětrnostním vlivům, může být jejich nevýhodou náročná údržba – vyžadují renovaci každých 5 až 10 let. V tom případě je dobré zvolit odolné druhy dřeva, v kvalitním provedení a s robustnějším zámkem jako ochranou před vloupáním.

Hliníkové dveře

Hliník je materiál, který ani neoxiduje nebo nevyžaduje speciální údržbu. Dveře jsou rozměrově stálé a odolné vůči mechanickému opotřebení i nepříznivému počasí. Hliníkové dveře jsou ideální pro vyznavače moderního designu. Jejich podstatnou nevýhodou je ale, že působí poměrně chladně a ne každé mají dostatečné tepelně-izolační vlastnosti.

Čalounění dveří

Je skvělým řešením, pokud bojujete s hlučnými sousedy či uštěkaným domácím mazlíčkem. Mají dobré tepelně izolační schopnosti, i když jejich nedostatkem je právě hořlavost. Pro čalounění se můžete rozhodnout kdykoliv, když Vás vzhled Vašich původních dveří omrzí.

Tipy a triky

– Pokud Vám to situace umožňuje, zvolte raději širší vchodové dveře. Předejdete tak problémům při stěhování rozměrného nábytku.
– Většina vchodových dveří se otevírá do nitra. Závěs dveří je tak lépe chráněn před poškozením, protože je umístěn v interiéru Vašeho bytu či domu.
– Pokud Vám záleží na tepelné izolaci, sledujte hodnoty koeficientu označeného jako Ud, vyjádřeného ve W/m2. Čím je jeho hodnota nižší, tím je vyšší tepelná izolace dveří.