Toto je pořádně tvrdý oříšek i pro zkušené bytových designérů. Ideální bývá řešení na míru, které dokáže využít každý volný centimetr. A nejen to, přizpůsobí se i individuálním potřebám majitele.
Někdo potřebuje vymyslet, kde nejlépe uschovávat lyžařskou výstroj, kolo, jiný zas množství knih či sbírku bot a šatstva. Inspirujte se s námi, jak na to. Dejte však pozor, výsledek nemá působit příliš stísněně. V bytě přece chcete nejen spát, ale i dobře žít.
Sepište si seznam
Popřemýšlejte o svém životním stylu, zájmech a zvažte, co v životě opravdu potřebujete. Od toho se bude odvíjet nejen zařizování celého bytu, ale i to, kde a jaké úložné prostory vám budou nejvíce vyhovovat. Chystáte se oslovit bytového architekta nebo si dáváte dělat šatní skříň na míru?
Neváhejte si napsat seznam věcí včetně přesných rozměrů, které se do bytu či skříně musí vejít. Nezapomeňte na sportovní potřeby, kufry, náhradní přikrývky či domácí nářadí. Čím přesnější bude seznam, tím lépe.
Vestavěné skříně
Z vizuálního hlediska se hodí zejména do chodby nebo do ložnice, obývací část vyžaduje něco vzdušnější. Doporučená hloubka vestavěné skříně je 65 centimetrů, přičemž reálná hloubka úložného prostoru je asi o 10 centimetrů menší. Tolik zaberou vodící lišty.
Rozměry skříně se však samozřejmě dají přizpůsobit možnostem. Platí také, že příliš úzké dveře neumožní ideální přístup k věcem, příliš široké zas zbytečně otevřou velkou část skříně a mohou být na obtíž. V případě méně kvalitního závěsného systému se časem snadněji poškodí.
Zaměřte se na vnitřní vybavení
Dobrá vestavěná skříň je taková, která dokáže snadno a přehledně zpřístupnit všechny kouty úložného prostoru. Upřednostněte systém, který vám osobně víc vyhovuje. Jsou to tyče, zásuvky nebo poličky? Oblíbené jsou drátěné výsuvné programy, ale i sklopné pantografy či LED podsvícení.
Komfort zvýší plnovýsuvy a tiché výsuvné mechanismy s postupným dovíráním. Při návrhu množství a typu vnitřního vybavení pomůže již zmíněný seznam. Co se týče ukládání, to, co používáte často, má být po ruce. Horní poličky vyhraďte pro málo nebo sezónní využívané věci. Do spodních se dobře vejdou například i boty, čisticí prostředky či technika na údržbu bytu.
Kuchyňská linka až po strop
Pokud se kolem sporáku příliš nezvrtne, klidně si dopřejte zjednodušený variantu kuchyně. V případě, že se u vás hodně vaří či, nedejbože, zavařuje, můžete se rozhodnout pro horní skříňky až pod strop. Podobně jako ve vestavěné skříni tu najde místo to, co používáte jen občas nebo sezónní. Barvu linky vybírejte opatrně, aby nepůsobila příliš dominantně až nevlídně.
Využijte hluchá místa
V každém bytě se najdou těžko využitelné místa, ať už různé niky, prostor za dveřmi, nebo pod stropem. I ty se dají využít. Vhodné jsou skříňky či poličky na míru, nebo různé háčky a nástěnné věšáky.
Pomohou boxy i vakuum
V ukládání malých věcí pomohou kromě běžných zásuvek i různé plastové, kartonové či textilní krabice a boxy. Se sezónním textilem si výborně poradí vakuové váčky, které výrazně zmenší jeho objem.
Vítězí víceúčelovost
I při výběru domácí techniky myslete na její skladování, upřednostněte multifunkční produkty. Nemáte zálibu v pečení a vaření? Tak namísto rozměrného kuchyňského robota postačí tyčový mixér s příslušenstvím. Podobně přehodnoťte koupi nábytku. Na trhu najdete i kousky, které dokážou plnit dvě i tři funkce najednou.
Příkladem je postel s úložným prostorem a policovým záhlavím, sedačka se skříňkovou bočnicí či rozkládací stůl se zásuvkami. I některé konferenční stolky a taburetky nabízejí místo navíc ukryté ve svém těle.
Počítejte s rezervou
Při zařizování počítejte už od začátku s jistou rezervou. Kdykoliv může přibýt nějaký nový předmět. Dvojnásob to platí u dětí, kde se časem zvyšuje nejen objem oblečení, ale přibývají i pomůcky na různé záliby.
Udržujte pořádek
Chaos a nepořádek nepůsobí dobře na psychiku a doma si jistě chcete i odpočinout. Obzvláště kritické to je v malém prostoru, ze kterého není kam odejít. Pořádek a útulnost jsou zde téměř synonyma. Nejlepší rada zní: Vše, co vyložíte, vraťte co nejdříve na místo.