O trávník je potřeba pečovat i na podzim

Chcete mít v létě hezký trávník? Věnujte mu proto pozornost ode dne, kdy roztaje sněhová pokrývka a vyschne rozmočená půda.

Během prvních jarních dnů pohrabte odumřelou trávu, větvičky a seschlé listí z podzimu. Klidně můžete začít i s odstraňováním mechu. Rovněž se jedná o ideální období pro odstraňování krtinců a vyrovnávání různých nerovností a propadlin na ploše trávníku.

Pokud je to nutné, trávník posekejte. Při prvním a posledním sečení v sezóně by měla být výška posečené trávy o něco vyšší než obvykle, to proto, aby tráva na jaře rostla a získala na trvanlivosti.

Aby byla tráva zdravá, vyžaduje kromě sečení i další péči jako prořezávání a odstraňování travní plsti, hluboké provzdušňování, hnojení, zalévání a průběžnou obnovu. Provzdušňovače a vertikutátory šetrným způsobem odstraní zplstnatělou trávu i mech.

Výsledkem je hustý trávník se zlepšenou výměnou kyslíku, větší propustností vody, menším množstvím plevele a sníženým rizikem nemocí. Rovněž se výrazně zvyšuje trvanlivost trávy, protože hmota kořenů narůstá a rostou více do hloubky. Travní plsť je mrtvý rostlinný materiál, který nebyl schopen se přirozeně rozložit a vytvořil tak mezi rostlinkami trávy a hlínou nepropustnou vrstvu. Ta zabraňuje přístupu hnojiva, vody a vzduchu ke kořenům, zhorší se propustnost půdy, kořeny rostou blíže k povrchu, biomasa kořenů a přeměna kyslíku klesá. Tráva je méně odolná a některé druhy vůbec nepřežijí.

Samotné odstraňování travní plsti, tzv. provzdušňování, se provádí tehdy, když tráva roste, nejlépe koncem jara nebo začátkem podzimu. Provzdušňovat je však možné kdykoliv, během celé sezóny. Vertikutace by se měla provádět pravidelně, jednou či dvakrát ročně, ideálně na jaře (březen / duben) a na podzim (srpen / září) buď pomocí tzv. vertikutátoru nebo pokud jej nemáte, zvolte cenově méně náročný varianta – speciální prořezávací hrábě. Provzdušňovače jsou k trávníku velmi jemné a šetrně odstraňují travní plsť a mech. Zabrání jejich dalšímu rozšiřování. Správně provzdušnění by se mělo udělat na dvakrát, příčně i podélně, zejména pokud je trávník velmi zplstnatělý.

Princip vertikutace je jednoduchý. Na rozdíl od provzdušňování se při ní vertikutační nože zařezávají nejen do trávníku, z něhož odstraňují plsť, ale současně pronikají i do půdy, kterou provzdušňují. Proříznutá půda také lépe přijímá vláhu a živiny.

Nože současně narušují a omezují růst plevele a tím, že prosekává travní výběžky, podporuje tvorbu nových travních výhonků. Trávník se pak viditelně lépe regeneruje, stává se hustší a zelenější. Před samotnou vertikutací je nezbytné trávník posekat, ideálně na výšku 3 až 4 cm.

Vertikutace se, stejně jako sekání trávy, dělá za sucha (ideální čas je asi dva dny po dešti) a do hloubky maximálně 3 mm, aby bylo odstranění travní plsti co nejefektivněji. Správné nastavení je velmi důležité, pokud je totiž vertikutace příliš hluboká, poškodí rostliny i jejich kořenový systém. Současně se opotřebovává a snižuje životnost motoru stroje.

Po vertikutaci je nutné odstranit veškerý vyhrabání materiál, nenechte se přitom odradit tím, že trávník vypadá zničen, to je běžný jev. Větší prázdné plochy je nutné znovu zasít. Celý trávník je nutné zavlažit a případně pohnojit.