Jaký bude váš trávník v létě, nezávisí pouze na sečení, hnojení a závlaze. Po zimě je třeba jej provzdušnit a proříznout. Na trávnících se zvláště na jaře a na podzim rozšiřuje mech, který odebírá výživu a potlačuje růst trávy.
Aby se k jejím kořínkům dostalo více světla, vláhy a živin, potřebujeme staré rostlinné zbytky odstranit. K očištění trávníku můžeme použít vertikutační hrábě s ostrými zuby nebo vertikutátor, se kterým ho očistíme a provzdušníme efektivněji.
Vertikutátor, někdy nazývaný také travní fréza, je zařízení prořezávající zbytky odumřelých rostlin, mech, plevel a kousky posečené trávy. Na trávníku vytvářejí neprodyšnou vrstvu, tzv. travní plsť, která nedovolí pronikat vodě ani vzduchu či živinám ke kořenům trávy. Důsledkem nanesené plsti může být vysychání až odumření částí nebo celého trávníku.
Při vertikutaci se doporučuje projít trávník ve dvou na sebe kolmých směrech. Obvykle se travní plsť prořízne do hloubky 3 až 5 mm. Provzdušňovačem z trávníku zase vyhrabe travní plsť pomocí hrabacího válce s hrabicemi. Rozřezanou plsť vyhrabe lehčí než nerozřezanou a provzdušněnou zem. Hned po frézování a provzdušnění trávník nevypadá velmi reprezentativně, ale velmi rychle se zotaví, kvalitnějí zakoření a zakrátko zhoustne.
Vertikutace se doporučuje provádět dvakrát ročně – na jaře, v období března nebo dubna, a na podzim, koncem srpna nebo začátkem září. Provzdušňovat třeba častěji, přibližně jednou za 6 týdnů v sezóně od března do listopadu. Abyste si nemuseli stále zajišťovat speciální zařízení, výrobci nabízejí přístroje, které obě funkce spojují.
Moderní vertikutátory spojují funkce travní frézy a provzdušňovače do jednoho stroje. Očistí a provzdušní trávník pomocí nožového nebo pružinového provzdušňovacího válce, přičemž odpad se zachycuje ve sběrném koši. Velmi malé travní plochy můžeme ošetřit i ručně tzv. provzdušňovacími hráběmi, řezacími hráběmi nebo kypřičem trávníku. Na plochy větší než 100 m2 je vhodné využít stroj.
Při výběru zařízení je důležité zvážit pohon jednotky. Na trhu najdeme vertikutátory s elektrickým a benzinovým motorem. Elektrické vertikutátory jsou určeny na menší plochy. U kvalitnějších elektrických vertikutátorů se instalují pohonné jednotky s větším výkonem, nejčastěji 1 800 – 2 000 W. Na trhu jsou i akumulátorové vertikutátory. Výhodou takových zařízení jsou nulové emise exhalátů, nízká hlučnost a hlavně práce bez přívodního kabele, což je výhodou na chatě nebo chalupě.
Elektrické vertikutátory jsou vhodné pro plochy s velikostí přibližně do 250 m2. Benzínový vertikutátor je při výkonu motoru 1,3 kW použitelný na zahrady s plochou do 700 m2. Společnou vlastností vertikutátorů s benzínovým a elektrickým pohonem je možnost plynulého nastavení zapuštění hloubky nožů do trávníku.
Velkou výhodou je možná výměna jednoho poškozeného nože, ne celé soustavy nožů. Počet nožů může být různý, obvykle jich je 10 až 20. Velmi důležité je, aby měl vertikutátor sběrný koš. Pokud má objem nad 50 litrů, zvládne i plochu do 1 000 m2.
Rady při vertikutaci
První vertikutaci provádíme až na starším, alespoň 3-letém trávníku. Nedostatečně zakořeněný mladší trávník bychom vertikutací mohli vytrhat.
Před vertikutací je vhodné trávník posekat.
Lepší je prořezat trávník vícekrát (v rozmezí několika týdnů) do hloubky 3 mm než jednou a do větší hloubky.
Hloubka řezu při pěstěném trávníku je zpravidla 3 mm, divoce rostoucí prořezáváme do hloubky 5 mm. Vždy nastavíme hloubku řezu minimálně tak, aby se nože při zapnutém motoru dotýkaly země.
Uvolněné části trávníku třeba z něj hned odstranit. Buď se během vertikutace sbírají do koše, nebo je třeba je pohrabat ručně.
Důležité je, aby byla půda před vertikutací po delší období vystavena teplotám nad 8 oC, a aby byla dobře vyschlá.
Do rýh, které za sebou vertikutátor zanechá, nasypte křemičitý písek, aby půda nebyla udusaná. Spotřeba písku je asi 3 – 5 litrů na m2 trávníku.
Po vertikutaci trávník zavlažíme, holá místa dosejeme vhodným osivem a celou plochu pohnojíme. Dolomitické vápence stabilizují kyselost (pH) půdy, čímž dojde k lepšímu hospodaření s vláhou a hnojivy. Zlepší se tak kvalita trávníku.