Stínící prvky na okna a balkonové dveře

Stále větším letním vedrům se lze vyhnout, pokud zvolíte v bytě, v domě, na pracovišti nebo v zahradě správně stínění. Pokud stojíte před dilematem, jakou roletu či záclonu vybrat na okna, výběr máte velký. Ale ne všechno je vhodné.

Výběr stínících prvků na okna a balkóny je dnes velmi pestrý, určitě jste však už i sami zjistili, že ne všechny fungují bezproblémově. Některé slouží spíše jako dekorace, jiné se zas nepohodlně ovládají. Pokud chcete stínění, které vás skutečně ochrání před horkem a odolá i jiným vrtochům počasí, měli byste se zaměřit na několik podstatných detailů.

Vnější či vnitřní?

Ačkoliv se interiérové ​​žaluzie prostě instalují i ​​ovládají, a vnitřní textilní rolety působí velmi atraktivní, nejefektivnější zabrání přehřívání interiéru systémy instalované zvenku. Ať už si zvolíme venkovní žaluzie, rolety nebo okenice, všechny zastaví sluneční paprsky už před hranicí našeho obydlí a nedovolí, aby se rozehřáli zasklené plochy oken či balkonových dveří. V chladném období zase ochrání interiér před tepelnými ztrátami a nepřízní počasí.

Na fasádu domu se upevňují i ​​různé typy markýz, jejich textilní plochy však neodrážejí sluneční záření tak důkladně jak správně nastaveny lamely pevnějších systémů. Venkovní žaluzie i rolety jsou při správné instalaci přibližně stejně efektivní. Lamely žaluzií je však možné natáčet do požadovaného úhlu, zastínit či zatemnit nebo přinést dostatek světla do interiéru. Rolety je možné vytáhnout a zcela zatemnit, zatímco drobné otvory v lamelách jemně osvětlují interiér a umožňují ventilaci vzduchu.

Materiály odolné vůči slunci

Lamely žaluzií, rolet a okenic bývají zhotoveny z plastu, hliníku, dřeva nebo nerezu. Každý z materiálů přináší uživateli plusy i mínusy. Plastové stínící systémy jsou cenově nejdostupnější, odolávají však horku méně než ostatní. Dřevo vypadá velmi efektně, hlavně lamely z exotických dřevin, vyžaduje však náležité ošetření, aby nezvětralo a zachovalo si své dobré vlastnosti po delší dobu. Na trhu najdeme i systémy s lamelami z nerezu, které má velmi dobré mechanické vlastnosti – odráží horko, zachovává si dlouho estetický vzhled i bez speciální údržby, díky své pevnosti vydrží všechny nástrahy klimatických změn, ale jsou cenově náročnější.

Velmi oblíbený je dnes hliník. Když při materiálech stínících systémů hodnotíme poměr cena / výkon, vychází nejúspěšnější. Nejvyšší tepelně izolační účinek jednoznačně zajišťují hliníkové lamely s polyuretanovou výplní.

Ochrana před větrem

Venkovní stínicí prvky mají kromě důkladné tepelné ochrany i další přednosti. Dokážou zvukově izolovat hluk z ulice a odolávají poryvům větru, náporu deště a padajícího sněhu. Pokud však chceme, aby nám při intenzivnějším větru „nerámusili“, měli bychom je mít upevněny ne pomocí lanek, ale ve vodicích drážkách v místě ostění oken.

Stínící systémy můžeme ovládat manuálně, rolety popruhem nebo klikou, žaluzie šňůrkou a klikou. Můžeme zvolit i ovládání pomocí elektrického motoru. Motorické ovládání je v současnosti již samozřejmostí, buď pomocí tlačítek, dálkového ovládání, centrálního spínače nebo speciálního řídicího systému, který automaticky nastavuje sklon lamel v závislosti na poloze slunce. U venkovních žaluzií se doporučuje použít ochranu proti větru – meteostanici – větrný senzor, který sleduje intenzitu větru a automaticky vytahuje žaluzie při silném větru.