Sprcha nebo vana v koupelně

Při koupi nebo výměně vany jsou důležité nejen vnitřní rozměry, ale i umístění, výška a způsob zabudování nebo pohodlnost vstupu a výstupu.

Úroveň pohodlí při koupání zvyšují různé doplňky v podobě odkládacích prostorů na houbu, mýdlo a pomůcky používané při koupání nebo držáky na noviny, časopisy či dokonce na sklenice s nápojem. Pohodlný přístup k vaně získáte ustoupení spodní řady obkladu pro chodidla nebo zapuštěním vany do vyvýšeného podstavce. Především pro seniory je vhodné, když se na stěnu vedle vany namontuje držadlo.

Kolem vany, která se využívá i pro sprchování, je vhodné umístit sprchový závěs nebo prosklenou zástěnu. Velkou výhodou moderních van je několik způsobů instalace, které umožňují umístit ji kamkoli – i do středu koupelny. Ideální délka vany je taková, která se shoduje s výškou, ve které máte ramena.

Proč se rozhodnout pro vanu:

  • poležet si ve vodě s pěnou, vonným olejem či solí můžete jen ve vaně
  • pod sprchou se nedá číst, ve vaně to není problém
  • pokud máte rádi romantiku se svíčkami, ve sprše nepochodíte
  • při praní rozměrné prádla, například peřin nebo potahů, přijde vana určitě vhod
  • i při očistě pokojových rostlin je vana praktičtější
  • potřebná je při zdravotních procedurách, jako jsou například bylinkové a jiné koupele

Zabudované vany mají délku 125 – 180 cm, šířku 68 – 75 cm. Optimální výška okraje vany je 45 – 50 cm, měřeno od úrovně podlahy. Sedací vana dlouhá 100 – 105 cm a široká 65 – 70 cm nabízí výhodu navíc, protože kromě sprchování se hodí i na pohodlné mytí nohou a koupání dětí.

Mnoho lidí se rozhoduje z prostorových důvodů pro rohovou vanu. Místo však nešetří. Dá se to snadno spočítat a ověřit si to můžete nakreslit na čtverečkovaný papír. Proto si dávejte pozor na zaručené rady a před koupí vše důkladně proměřte.

Podstatné vlastnosti vany závisí na materiálu, ze kterého je zhotovena, i když na výběr nejčastěji máte smaltovaný plech nebo plast. Smaltovaný plech spojuje pevnost a odolnost plechu s tvrdostí smaltu. Smalt by měl být teoreticky stejně odolný jako sklo, ale je třeba si vybírat především podle kvality výrobku a ne podle ceny. Základem plastových van je akrylát, respektive sanitární akryl. Jde o hygienický, lesklý, barevně stálý plast.

Do koupelny patří určitě i sprcha. Sprchové kouty se obvykle používají tam, kde není dostatek místa pro běžnou vanu. I takový minimální prostor však třeba předem připravit. Stavební a instalační práce odpovídající normám a předpisům by měly být prováděny pouze ověření odborníci.

V pořádku musí být kanalizace a odtoky, vývody teplé a studené vody musí být zakončeny předepsanými ventily. Instalace zásuvek, vypínačů a dalších elektrických doplňků musí být vedena v bezpečných zónách dle příslušných technických norem. Nejmenší prostor pro sprchování najdete v rohu ve tvaru čtvrtkruhu o poloměru 80 cm. Standardní velikost sprchového koutu je 90 × 90 cm, pokud si však chcete užít co největší pohodlí, vhodnější je rozměr 90 × 120 cm.

I při tvarování sprchového koutu máte na výběr několik možností – rohový, půl- nebo čtvrtkruhový, nebo rovný, tedy paralelní, který je oddělen od dalšího prostoru skleněnou stěnou a je z obou stran průchodný. Oblíbeným variantou je využití niky – tří stěn ve tvaru písmene U.

Proč se rozhodnout pro sprchový kout:

  • šetří místo v koupelně
  • je pohodlnější a bezpečnější pro starší osoby a lidi, kteří se obtížně pohybují
  • jeho součástí může být i parní sauna či turecká lázeň
  • při sprchování se spotřebuje méně vody
  • sprchování je zdravější
  • sprchování je rychlejší forma očisty těla, což je výhodou hlavně ráno

Sprchový kout kromě místa, na kterém stojí, vyžaduje i prostor kolem sebe, ať už na průchod, nebo utírání. Některé dveře sprchových koutů se otevírají směrem ven a mohly by omezovat přístup k ostatnímu zařízení koupelny. Součástí sprchových koutů jsou sprchové vaničky různých typů a hloubek, které slouží k zachycování vody a na její odtok.

Neméně podstatná je nosnost vaničky. Pokud máte malé děti a do koupelny se vám vejde jen sprcha, pořiďte si sedací minivanu, která s hloubkou přibližně 40 cm vytvoří dostatečný prostor pro koupání alespoň pro děti. Ani vanička však není pro provoz sprchy nezbytná. Stačí vhodný výklenek, oddělená část a odtok v podlaze. Nezbytná je samozřejmě dokonalá izolace proti vodě.

Toto bezbariérové ​​řešení se hodí do starších bytů třetí a čtvrté kategorie, kde se buduje nová koupelna. Je jen třeba najít přiměřený výklenek nebo nevyužitou komoru, zrealizovat kvalitní izolaci stěn a podlahy a můžete se sprchovat. Jen nezapomeňte umístit v blízkosti sprchového koutu větrák – ušetříte si problémy s vlhkostí a následnými plísněmi.

Do sprchových koutů jsou určeny různé druhy vodovodních baterií, sprchových hlavic, ale především sprchových systémů, které se díky kvalitním masážním tryskám postarají o kvalitní relaxaci. V dobrém sprchovém koutě najdete i různé doplňky, například sedadla ocení všechny věkové kategorie.