Správné osvětlení zvyšuje pohodu domova

Při zařizování bytu soustřeďujeme pozornost zejména na rozmístění nábytku a spotřebičů.

Osvětlení se často dostává na vedlejší kolej. Je to škoda, protože správné osvětlení zvyšuje pohodlí a zkvalitňuje bydlení více, než si uvědomujeme. Dokáže prostor rozdělit i spojit, dodat intimitu místům určeným pro odpočinek a naopak zvýšit koncentraci v pracovních prostorech.

Společenská místnost nebo obývací pokoj je obvykle největší a nejvytíženější místnost v bytě. Nabízí proto mnoho možností, jak se se světlem pohrát, přesně podle našich potřeb. Obecně se do obýváku hodí spíše teplé bílé světlo. To znamená, že bychom měli vybírat světelné zdroje s údajem 2700 kelvinů na obalu. Pokud v obýváku zvykneme svítit několik hodin denně, vhodné jsou úsporné zářivky nebo LED zdroje.

Jedno centrální světlo obvykle v obýváku nepostačuje a zároveň je zbytečným luxusem, pokud například sledujeme televizi. Proto je vhodné umístit sem několik dalších lokálních světelných prvků podle potřeby. Například stojícím svítidlem můžeme osvětlit koutek na čtení, bodové osvětlení na spodní části polic zase rozzáří knihovnu. Ani se svítidly to však netřeba přehánět. Standardně velký panelákový obývák nezvládne více než jedno dominantní dekorativní svítidlo, doplněné několika nenápadnými kusy.

Obývák je ideální místo, kde můžeme využít i tzv. nepřímé světlo. Jde o světlo, které nesvítí přímo do místnosti, ale odráží se od stěny nebo podhledu. Takové světlo nepřekáží přímým svícením „do očí“ a zároveň s ním dokážeme vytvořit na stěně různé stíny.

Pokud máme v obýváku pozoruhodné obrazy, suvenýry z cest, fotografie nebo starožitnosti, nejjednodušší způsob, jak na ně upozornit, je právě světlo. Pro tento účel jsou nejvhodnější dekorativní spotové svítidla. Samy o sobě nápadné nejsou, ale svým nastavitelným kuželovitým světlem ozáří naše cennosti přesně podle přání.

V zimních měsících trávíme doma více času než během ostatních ročních období. Vyhledáváme aktivity, které nám domácí prostor umožňuje, ať už jsou to návštěvy rodiny a známých, dlouhé filmové večery nebo chvilky s knihou. A právě obývák se v těchto dnech možná více než kdy jindy stává společenskou místností bytu nebo domu.

Obývák by měl působit útulně a zároveň reprezentativně, čemuž je samozřejmě nutné přizpůsobit i osvětlení. Kromě toho svítidla v obývacím pokoji by měli plnit současně i dekorativní funkci. Doporučuje se myslet na správné rozmístění svítidel a současně na výběr světelných zdrojů úplně na začátku, ještě před dokončením interiéru. Pokud to však z různých důvodů není možné, světlo lze vhodně rozmístit i při rekonstrukci místnosti. V tomto případě doporučujeme vytvořit minimálně dva světelné okruhy, tedy hlavní světlo v kombinaci například s bodovým směrovým světlem. Vychytávkou obýváku zůstávají svítidla se stmívačem, kterými se dá regulovat intenzita světla podle toho, co právě v obýváku děláme. Pokud máme návštěvu, ta určitě ocení, pokud na jednohubky dobře uvidí, naopak k dramatickému filmovému večeru se hodí tlumené světlo.

Pro komornější atmosféru je možné doplnit hlavní osvětlení stojanovým osvětlením. Stojanová svítidla mohou vhodně posloužit i v případě, že obývák nemá dva světelné okruhy, jako doplňující světlo k centrálnímu osvětlení. Chybět by nemělo ani lokálně regulovatelné světlo při pohovce nebo při sedačce, kde se věnujete četbě nebo studování. Ne všichni vědí, že světlo je třeba i při sledování televize, aby nebyly oči příliš namáhané. To se dá kromě již zmíněného svítidla se stmívačem vyřešit, například zabudováním světelných zdrojů do obývákové sestavy nebo také stolními svítidly s textilním krytem.

Neměli bychom však zapomínat ani na ekonomické parametry jako cena versus životnost a energetická úspora. LED osvětlení již v žádném případě neznamená hudbu budoucnosti. LED žárovky jsou při zdánlivě větších vstupních nákladech moderním a ekonomickým řešením pro každou domácnost, přičemž jejich hlavní výhodou je efektivita. LED žárovky ušetří až 90% elektrické energie a disponují extrémně dlouhou životností od 25- do 50 tisíc hodin (klasické žárovky mají životnost od 1000 do 2000 hodin). Jednoduchá matematika hovoří jednoznačně v jejich prospěch, pokud nechcete krátkodobé levné řešení – kdo by je chtěl? Navíc LED svítidla dodávají interiéru zajímavý moderní design a atmosféru a kvalitním podáním barev světla dají vyniknout prostoru.