Školák potřebuje místo pro domácí přípravu

Máte doma školáka? Tak zcela jistě potřebuje místo na domácí přípravu. Mamina pro vás zjistila, co všechno je na zařízení pracovního koutku nezbytné a do čeho se vyplatí investovat.

Začátkem školní docházky se v životě vašeho dítěte hodně změní. Nemusíte se však obávat, v tomto věku je na nové úkoly připravené z fyzické i psychické stránky. Třeba mu jen zajistit co nejlepší podmínky pro další vývoj. Příjemné místo na přípravu do školy je jednou z nich. Samozřejmostí by měl být vlastní pracovní koutek, i když máte dětí více. Nejvhodnější je místo u okna a světlo by na něj mělo dopadat nestíněné. Co znamená, že pravák potřebuje osvětlení zleva a levák zprava.

PRACOVNÍ STŮL

Podle odborníků je vyhovující obdélníkový tvar, který zároveň nejsnáze umístíte v místnosti. Ideální pracovní plocha by měla mít 70 x 140 centimetrů. Nejrozumnější je investovat hned na začátku do velkého stolu, který může růst spolu s vaší ratolestí. Důležitý je pořádek, aby křehkou pozornost čerstvého školáka nic nerozptylovalo. Na stole by se měl opravdu nacházet jen počítač, případně uzavřené odkládací prostory. Příruční papíry a pera by měly být umístěny v zásuvce, v pohyblivých boxech nebo na poličkách .

ŽIDLE

Dítě správně sedí tak, pokud mu nohy dosahují na zem. Pokud je drobnější, mělo by mít pevnou podložku. Úhel sklonu opěradla a sedáku má být 90 – 104 °. Správná židle musí respektovat anatomii dítěte. Vyšší investici oceníte, když se vašemu potomkovi vyhnou pohybové potíže, bolesti zad či skolióza.

POČÍTAČ

Počítače se již v našich domácnostech zdomácněly a váš školák ho bude dříve či později potřebovat také. Kromě výkonu a značky dbejte i na jeho správné umístění. Oči dítěte musí být od monitoru vzdáleny minimálně
50 centimetrů a hlava se nesmí při pohledu na monitor zaklánět.

MATERIÁLY

U židlí se netřeba bát plastových materiálů. Nejvhodnější jsou látkové potahy, které se dají čistit. Při podlahových krytinách oceníte omyvatelné plochy, například laminátové, které se dají dobře a rychle mýt. Méně se doporučují koberce, z důvodu alergie dětí. Nezapomeňte, že váš prvňáček se stále potřebuje hrát. Proto je dobré střed místnosti ponechat volný.

SVĚTLO

Ideální je přirozené světlo. Večer pracovní plochu dosvěcujte příručním svítilnou. Dobré je využít dvě lampy, které vytvoří rovnoměrné rozptýlené světlo. Kromě přirozeného centrálního světla a dosvěcovaní stolními svítidly můžeme osvítit například poličky.Takové osvětlení vytváří příjemnou atmosféru celého dětského pokoje.

BAREVNOST

Děti sice mají rády výrazné barvy, ale tyto, bohužel, většinu dětí rozptylují při práci. Stěny natřete jemnými odstíny žluté, oranžové, růžové, pro hyperaktivní děti můžete použít i světle modrou či zelenou. Výrazné barvy použijte dříve v doplňcích, jako jsou lampy, deky, polštářky a poličky.  Zkuste děti přesvědčit, že jim důvěřujete a že vám na jejich názoru záleží. Zapojte je do kreativního řešení. Stačí, když jim umožníte, aby si vybrali barvu, kterou mají nejraději a nakupte jim odkládací boxy, pomůcky na psaní či penály, lampičky a vlastně všechny „drobné“ doplňky právě v této barvě. Možná se vám spolu s nimi podaří vymyslet zajímavé řešení a každé dítě bude mít takto jen své vlastní zařízení stolu.