Světlo by mělo mít charakter denního světla, protože je jedním ze základních předpokladů dobré psychické pohody.
Intenzita osvětlení nás dokáže utlumit, ale také podnítit v další fyzické aktivitě. V první řadě je nutný správný návrh rozmístění svítidel, který je součástí samotné architektonické studie. Pokud máme v interiéru nedostatek denního světla, nabízí se nám využití umělého osvětlení svítidly. Základem je rozdělení prostoru a způsob jeho využití.
Uvnitř bytu však musíme se světlem čarovat. Jak tedy docílit pocit denního světla uvnitř bytu, zejména v neobývanějších částech v kuchyni a obýváku?
Každá místnost by měla mít centrální osvětlení. To by mělo být dostatečně intenzivní, ale ne velmi silné, aby nás nerušilo. Doporučuje se teplé a měkké světlo se žlutavým nádechem. V kuchyni kromě centrálního stropního svítidla by nemělo chybět osvětlení pracovní plochy, kde trávíme spoustu času při přípravě jídla. Pokud se nachází v kuchyni i jídelní stůl, je vhodné umístit svítidlo nad stůl podle velikosti s možností nastavení výšky a intenzity osvětlení.
Obývací pokoj obvykle osvětluje centrální stropní svítidlo. Nemělo by však chybět doplňkové osvětlení, které vytváří atmosféru. Vhodné jsou nástěnná svítidla. Pokud je místnost velká, může být strop doplněn dalšími stropními svítidly, která rozdělí prostor na zóny odpočinku nebo práce. Do čtecího koutu se hodí stojací lampa s možností regulace intenzity světla. U pracovního stolu by měla být stolní lampa s nastavitelnou polohou a intenzitou světla podle potřeby.
Kde umístit bodová světla a kam stropní, nástěnné a stojací?
Úkolem bodového světla je napomáhat orientaci v interiéru a jeho intenzita by měla být slabší. Svítidlo se umísťuje na místě akcentu, čili má být nasměrováno na tu část místnosti, zátiší nebo předmět, který má v místnosti vyniknout. Stropní svítidla plní funkci centrálního osvětlení. Nejčastěji jsou to centrální lustry, které najdeme v obývacích pokojích. No kromě lustrů jsou to i stropnice, jejichž proud světla směřuje ke stropu. Vytvářejí příjemnou atmosféru a rovnoměrně osvětlují celý interiér.
Nástěnná svítidla jsou umístěna na stěně a mají nejširší využití v interiéru. Používají se k vytvoření akcentů, připadne zvýraznění předmětu, například obrazu. Nástěnné lampy bývají často umístěny nad postelí či sedačkou, zrcadlem, ale i nad schodištěm. Stojací lampy patří do kategorie doplňkových, podpůrných svítidel. Používají se méně než účelové a umísťují se například v koutech na čtení, v obývacím pokoji nebo ložnici.
Nyní v létě však spíše musíme řešit jiný problém, jak se naopak bránit přímému slunečnímu záření.
Obecně jsou nejpoužívanějšími způsoby stínění rolety a žaluzie. Dají se namontovat z exteriéru nebo z interiéru. Exteriérové provedení má vždy lepší efekt stínění i snížení tepla v interiéru. Moderní interiérové stínění je dnes svým zpracováním na takové úrovni, že tvoří významnou součást interiéru jako například nábytek. Je však třeba věnovat jeho výběru velkou pozornost.
Jaké způsoby stínění jsou momentálně v kurzu?
Při interiérové montáži jsou to určitě dekorační látkové rolety, římské rolety a posuvné stěny. Při exteriérovém použití jsou momentálně oblíbené venkovní žaluzie a hliníkové rolety (při montáži na okna), markýzy a pergoly (pro stínění teras a zimních zahrad). Stále častěji si nacházejí uplatnění i screenové rolety, které mají významné místo při regulaci tepla v objektech. U novostaveb je naprostou samozřejmostí elektrické ovládání, které reguluje světlo a teplo. Tím se dá výrazně ušetřit energie na vytápění i klimatizaci. Moderní motory jsou malé, tiché a výkonné, je možné je osadit do každého typu stínění.
Nejjednodušším způsobem ochrany před slunečním zářením je použití záclon, závěsů a rolet. Jaké jsou novinky na trhu?
Základem stínění jsou však žaluzie. Nejrozšířenější jsou horizontální – venkovní, meziokenní a vnitřní. Volba materiálu, barvy, celkového designu a funkčnosti je individuální. Velmi používané jsou hliníkové žaluzie, ale náš trh nabízí i plastové či textilní. Častým designovým doplňkem jsou dřevěné žaluzie. Nejrozšířenější jsou venkovní žaluzie, kde denní světlo můžeme regulovat plynule, protože se dají nastavit do několika poloh. Ovlivňují tepelné klima v místnostech, chrání před slunečním zářením, zimou i hlukem. Chrání i náš interiér. Méně běžné jsou vertikální žaluzie. Lamely jsou textilní s antistatickou úpravou.