Chystáte se renovovat stěny svého bytu? Zkuste to se sádrou. Postará se o zdravé klima, při práci můžete zapojit fantazii a s rekonstrukcí budete raz dva hotová.
Sádra je zdravotně nezávadný materiál, který nabízí široké možnosti využití. Díky ní vykouzlíte dokonale hladkou stěnu příjemnou na dotek, vyrovnáte s ní povrch před malováním, opravíte drobné nerovnosti, vyplníte trhlinky. Máte doma alergika? Sádrové stěrky a omítky jsou v takovém případě vhodná volba.
Regulátor vlhkosti
Pokud se při stavbě nebo rekonstrukci rozhodnete pro sádru, vaše stěny budou dýchat. Jde o přírodní produkt, který působí jako přirozený regulátor vlhkosti v interiéru. Pokud je vlhkost v místnosti více, vtahuje ji do svých pórů a naopak při suchém klimatu ji vrací do prostředí.
Další pozitivní stránkou sádry je, že je pro vaše zdraví zcela bezpečná. Kromě toho bez větších problémů přilne k povrchu a zároveň je protipožární ochranou, která vzniká uvolněním objemu vody v samotné sádře.
Na druhé straně, jelikož tento materiál do sebe vtahuje vodu, není vhodný do místností, ve kterých je téměř pořád vlhko, například do koupelny.
Pár pravidel
Práce se sádrou je jednoduchá, rychlá a zvládne ji i méně zdatný kutil či hospodyňka. Při samotném zpracování třeba dodržet několik základních pravidel. Které to jsou?
- Suchou směs sypte vždy do čisté vody, nikdy ne naopak.
- Pokud na míchání používáte elektronické míchadlo, nastavte ho na nízké otáčky.
- Ke zpracování sádrových stěrek a omítek je nejvhodnější hliníkové a nerezové nářadí.
Po nanesení materiálu stěny rychle schnou a jejich povrch nemusíte brousit – při renovaci interiéru vás tak nebude čekat úklid vrstev prachu. Sádra navíc vylepší akustiku v místnosti i tepelný prostup.
Pod tapety
Hitem v interiérech jsou tapety. Uvažujete, že jimi oživíte svůj příbytek i vy? Než se pustíte do jejich lepení, musíte mít dokonale rovné a hladké stěny, proto byste měli povrch pod tapetami nejdříve vystěrkovat. Ideální je na to právě sádrová stěrka. Kromě toho, když vás tapety omrzí, odstraníte je lehčí než z klasického povrchu.
Zapojte fantazii
Zdá se vám hladký povrch stěn nudný a nejste zrovna fanynkou tapet? Zkrášlete si stěny některou z metod plastické dekorace. Vyzkoušejte například hřeben, kartáč, fóliový nebo reliéfní váleček.
Jak na to?
Na základní suchou, ztvrdlou vrstvu sádrové stěrky naneste další vrstvu čerstvě připravené stěrky, v níž vzápětí vytvoříte plastické struktury. Chcete-li stěnu i malovat, barvu nanášejte až na suchý povrch.
- Hřeben– vrstvu čerstvé stěrky upravte hřebenem podle vlastní fantazie a různými směry. Pak ji můžete na některých místech uhladit fasádní špachtlí.
- Kartáč– čerstvě připravenou stěrku naneste ve větší tloušťce než obvykle, pak do ní krouživými pohyby vzorovaným kartáče udělejte hrubou strukturu. Povrch zjemněte houbičkou, čímž odstraníte i případné hrudky.
- Fóliový váleček– strukturu ve stěrce vytvoříte tahy v různých směrech.
- Reliéfní váleček– pracujte s ním svislými tahy shora dolů.
Rady odborníka
- Před nanášením barvy se ujistěte, že povrch je dostatečně suchý.
- Před začátkem barevných úprav stěny nejprve penetrovat, abyste zajistili rovnoměrnou nasákavost podkladu po nanesení barvy.
- Penetrační nátěr nanášejte měkkou malířskou štětkou.
- Ideální bude, pokud použijete vícenásobně zředěnou penetraci a nanesete ji ve dvou cyklech.
- Barvu na stěnu nanášejte válečkem s nízkým potahem.Vhodné jsou na to válečky na laky a nátěry podlah.
- Chcete-li nanášet dvě barvy, první naneste na celou plochu, druhou barvou zvýrazněte struktury štětcem.
Co vás to bude stát?
Na jeden čtvereční metr stěny potřebujete asi 800 gramů sádrové omítky při tloušťce jeden milimetr, stěrky na stejnou plochu a tloušťku potřebujete asi kilogram. Omítku i stěrku však třeba nanést v tloušťce, kterou doporučuje výrobce, ale ta se u jednotlivých produktů může lišit. Za sádrovou omítku v závislosti od výrobce a od velikosti balení zaplatíte různě.