Sádra na stěnách má velké využití

Chtěli byste svůj domov trochu zútulnit a zmodernizovat? Co tak spojit příjemné s užitečným? Mnozí už přišli na to, jaké vynikající vlastnosti a široké možnosti využití má stará známá sádra. Objevili ji už v době pyramid, používala se i za dob Rakouska-Uherska a v současnosti zaznamenává opětovný „boom“.

Sádra se těší velké oblibě především pro její zdravotní nezávadnost, estetický přínos a různé možnosti využití. Pomocí ní vykouzlí absolutně hladkou, alabastru se podobající stěnu s jemným a na dotek příjemným povrchem, prakticky každý kutil či hospodyňka. Je možné s ní vyrovnat povrch před malováním, lokálně opravit nerovnosti, vyplnit trhliny, ale i celoplošně stěrkovat a omítat. Možná budete překvapeni, ale sádrové stěrky a omítky jsou vhodné i pro alergiky, do dětských pokojů a ložnic.

Stěna jako regulátor vlhkosti

Pokud se při výstavbě či renovaci rozhodnete pro sádru, vašim stěnám umožníte dýchat. Sádra je totiž přírodní produkt, který působí jako přirozený regulátor vlhkosti v interiéru. Pokud je vlhkost zvýšená, přijímá ji svými póry a při suchém klimatu ji vrací prostředí. Klima regulující vlastnosti sádry se považují za zásadní. Neméně důležitými faktory jsou zdravotní nezávadnost, vysoká přilnavost k povrchu, ale i protipožární ochrana, která vzniká uvolněním objemu vody v samotné sádře. Nezanedbatelný je také estetický přínos sádry – dokonale hladký bílý povrch bez nerovností.

Jednoduché zpracování, rychlé schnutí

Práce se sádrou je opravdu jednoduchá a rychlá. Při samotném zpracování je však třeba dodržet několik základních pravidel. Suchou směs sypeme vždy do čisté vody a nikdy ne naopak. Pokud na míchání používáme elektrické míchadlo, nastavíme ho na nízké otáčky. Ke zpracování sádrových stěrek a omítek je vhodné hliníkové a nerezové nářadí. Po nanesení materiálu stěny rychle schnou, povrch není třeba brousit, a tedy nevzniká zbytečná prašnost. Určitě oceníte i zlepšení akustických vlastností stěn a tepelného prostupu, jakož i případné snadné odstranění tapet z povrchu.

Tipy na úpravu stěn

Sádrové stěrky se využívají i jako podklad pod tapety, které jsou dnes velmi „trendy“. Tapety jsou však citlivé na rovnost a hladkost stěny, proto se povrch doporučuje nejdříve vystěrkovat. Pokud se vám absolutně hladká stěna jeví jako nudná, můžete ji zkrášlit některou z metod plastické dekorace. Vyzkoušejte například plastický reliéf, hřeben, kartáč či houbu, fóliový nebo reliéfní váleček. Na základní suchou a vytvrzenou vrstvu sádrové stěrky nanesete další vrstvu stěrky, v níž ihned po nanesení vytváříte plastické struktury.

Plastický reliéf

  • Na hotový hladký sádrový podklad špachtlí nebo hladítkem naneseme přes šablonu plastický reliéf
  • Šablonu použijeme stejně i při nanášení barvy na vytvořen reliéf
  • Barvu nanášíme štětcem na suchý reliéf

Hřeben

  • Čerstvě připravenou stěrku naneseme pomocí nerezového hoblovat na připravený povrch stěny
  • Nanesenou vrstvu stěrky upravíme hřebenem podle vlastní fantazie, a to různými směry
  • Následně můžeme povrch uhladit fasádní špachtlí ve směru zdola nahoru
  • Barvu nanášíme pouze na suchý povrch

Kefa, Spongia

  • Čerstvě připravenou stěrku naneseme ve větší tloušťce, jak se nanáší obvykle, a to pomocí nerezového hoblovat na předem připravený povrch stěny
  • Do čerstvě nanesené stěrky vytvoříme hrubou strukturu krouživými pohyby vzorovaným kartáčem
  • Následně ji zjemníme flokovanou houbičkou, čímž odstraníme případné hrudky
  • Barvu nanášíme pouze na suchý povrch

Fóliový váleček

  • Čerstvě připravenou stěrku naneseme pomocí nerezového hoblovat na připravený povrch stěny
  • Do čerstvě nanesené stěrky vytvoříme strukturu fóliovým válečkem, a to tahy v různých směrech
  • Na suchý povrch následně nanášíme barvu

Reliéfový váleček

  • Čerstvě připravenou stěrku naneseme stejně jako v případě fóliového válečku
  • Do čerstvě nanesené stěrky vytvoříme strukturu reliéfním válečkem svislými tahy ve směru shora dolů
  • Na suchý povrch následně nanášíme barvu

Barvu nanášíme vždy na suchý povrch, tj. až tehdy, když je vrstva stěrky s plastickým vzorem dostatečně suchá. Před začátkem barevných úprav stěny nejprve napenetrujeme, abychom zajistili rovnoměrnou nasákavost podkladu po nanesení barvy. Penetrační nátěr aplikujeme měkkou malířskou štětkou. Ideální je použití vícenásobně zředěné penetrace a její následné nanášení ve dvou cyklech. Barvu nanášíme válečkem s nízkým potahem. Vhodné jsou válečky pro laky a nátěry podlah. Pokud chceme nanášet dvě barvy, první naneseme na celou plochu a druhou barvou zvýrazňujeme struktury „suchým“ štětcem.

A vaše stěny budou nejen hezčí, ale díky výjimečným vlastnostem sádry i zdravější. Kromě toho, že jde o přírodní ekologický materiál, je nenáročný na zpracování a schne opravdu rychle, proto už zítra může být z vašeho příbytku příjemnější místo pro život.