I když je Slunce důležitým přítelem lidstva, někdy je ho však třeba regulovat. Zejména během teplých a slunečných letních dnů jsou naše domovy prohřáté a sluneční záření je zahřívá ještě víc. Slunečnímu záření proto potřebujeme zabránit v pronikání do prostoru našeho obydlí. A nezáleží, zda jde o byt nebo rodinný dům. K tomu nám pomohou různé stínidla, jako např. žaluzie, záclony či rolety.
Nejefektivnější je vnější stínění
Nejvhodnějším způsobem stínění slunečního světla jsou venkovní žaluzie. Teplo ze záření se totiž zachytí ještě před okny, takže uvnitř bude příjemný chládek. Tento typ stínění je však obtížně realizovatelný. Na venkovní žaluzie je třeba myslet již při projektu domu, jelikož se musí vytvořit prostor pro jejich zachycení a umístění ve srolovaném stavu. Venkovní žaluzie jsou většinou plně automatické s dálkovým ovládáním.
Žaluzie a rolety
Pokud není možné zajistit vnější stínění, zbývá nám už jen umístění stínících prvků z vnitřní strany oken. Na zachytávání světla se používají vertikální nebo horizontální žaluzie či rolety. Rolety zachytí téměř 90% tepla a 100% slunečního záření. Při zastínění oken roletami však v místnosti vzniká úplná tma, čili se v ní jen velmi těžko zorientujeme. Rolety se využívají zejména na částečné stínění, to znamená, že se roleta nestáhne zcela nebo k zabránění pronikání ranního slunce, které by nás jinak rušilo při spánku. Stejně dobře roleta reguluje i při stínění večerního osvětlení veřejných prostranství.
Domácnosti dnes nejvíce využívají žaluzie. Ty ovšem nezachytí takové množství tepla a světla jako rolety, ale zajistí viditelnost ve stíněném prostoru a zachovají průhlednost okna. Žaluzie se vyrábějí zejména z PVC či hliníku, přičemž hliníkové mají lepší schopnosti při zachycování světla. Do některých interiérů jsou voleny vertikální žaluzie, které jsou v prostorách velmi výrazné. Vyrábějí se zejména z látky či PVC a jsou nástupci někdejších okenních závěsů.