První startovací bydlení

Zařizování startovacího bydlení je zkouška dospělosti. Ujasníte si svůj styl, procvičíte šikovnost i praktické techniky.

První samostatné bydlení bývá skoupé na výměru i finance. Při pár čtverečních metrech neočekávejte velké konstrukční změny, hlavně pokud jste v podnájmu. I tak si však můžete dočasný příbytek upravit a ukázat okolí svůj skrytý designérský potenciál.

Dobrý základ

I prostor, který není úplně podle vašeho gusta, můžete svépomocí vylepšit. Nejvíce upoutá změna barevnosti stěn. Taková proměna není finančně náročná a dokáže interiéru dodat pozitivní energii.

Prostor rozzáříte a opticky zvětšíte bílou, pozitivně naladíte žlutou či dobijete červenou. Monochromatické ladění černo-bílé kombinace někdy také není na škodu, hlavně pokud chcete mít po příchodu domů klidné prostředí.

Můžete však kombinovat tvary a vzory, které nebudou narušovat pozornost. V oáze klidu nezapomeňte ani na trochu zeleně, která vždy potěší a zútulní. A pokud se vám zachce povzbuzení, postačí vytáhnout i jeden malý barevný doplněk.

Vintage styl je v módě

Nezoufejte, pokud je součástí podnájmu starší nábytek. Co je staré, to je vyhledáváno! I nábytek z 50-tých let má svůj šarm a můžete jej povýšit na módní hit. Položte na něj dominantní barevný prvek, který upoutá pozornost, například barevnou skleněnou vázu.

Tahák pro oči může být i starší komoda nebo židle z burzy. Stačí ji obrousit a nalakovat, a jedinečná ozdoba domácnosti je na světě. Levný a praktický pomocník prvních bytů jsou police.

Uplatní se nejen v obývací části, ale i v kuchyni namísto vrchních skříněk. Pokud máte sebou bohatou sbírku knih nebo jiných předmětů, kterými se rádi obklopujete, pořiďte si knihovny. Dostanete je v libovolných barvách a rozměrech i v těch nejlevnějších prodejnách nábytku.

Mobilní zařízení

Vhodný nábytek, který pomůže zdolávat boj s centimetry, je ten na kolečkách. Přesune se dle momentálních požadavků, zejména pokud jste nuceni přeměňovat každý večer obývák na ložnici.

Kolečky bývá vybavena pohovka, konferenční stolek, ale i praktické kontejnery. Ty však budou bezchybně fungovat pouze na hladkém povrchu. Pomocnou ruku v malém prostoru ochotně podá i stolovatelný nábytek.

Zde se však můžete spolehnout pouze na židle. Tyto kousky však bývají v nabídce v pestrých barvách, a tak kromě úspory místa doplní interiér i o vítání barvy. Dobrým pomocníkem jsou i polštáře. Přes den je využijete jako dekorační prvek, během párty jako doplňkové sezení na zemi.

Kde se vyspíte

Pokud je rozměr místnosti příliš malý na umístění denní i noční části, rozložte si bydlení do dvou úrovní. Využít můžete skrytý prostor v pódiu, s ukrytou matrací, ale i palandou.

Patrová postel může kromě nočního pohodlí vytvořit i příjemnou noční atmosféru za pomoci nočních lampiček nebo úsporných LED diod. Pokud jste tajnůstkáří, postel můžete ukrýt i do skříně.

K posteli patří i úložný prostor na šatstvo. V dočasném útočišti oceníte flexibilní úložný prostor. Tvoří ho tyč na věšení, pár zásuvek a polic. Vhodné místo bývá výklenek ve zdi.

Do otevřených polic umístěte hezké dekorativní boxy. V případě, že máte rádi uhlazený styl, „nepořádek“ můžete ukrýt za závěs nebo finančně náročnější stěnu s posuvnými dveřmi.

Při malometrážních bytech je velmi důležité vědět už na začátku, jaké funkce bude daný prostor plnit. Bonus prezentovaných malometrážních bytů je i neobvyklá výška stropu 3,6 m. Použili jsme dvouúrovňové řešení prostoru v kombinaci – odpočinková zóna a pracovní / hrací část.

V malých prostorech je vhodné umístit úložný prostor v linii nebo jako zeď, která slouží k vyplnění nebo oddělení prostoru, a to od podlahy až po strop. Velmi vhodný je variabilní nábytek, tedy skládací, sklápěcí a rozkládací.

Preferovali jsme spíše světlé barvy. Na optické zvětšení je vhodné použít zrcadlo, materiál s vysokým leskem nebo transparentní materiály. Při pravidelných strukturách, například obkladech, je vhodné volit menší rozměr.

Velkoformát v malém prostoru nevynikne a opticky prostor relativně zmenší. Pokud chcete tapety, vhodné jsou spíše světlé odstíny a soustředit se více na 3D efekt, který ve vztahu k různým světelným podmínkám vytvoří na stěně různé výrazné struktury.