Podzim je ideální období na různé reonstrukce

Začátek podzimu s posledními teplými dny v roce je ideálním obdobím na různé rekonstrukce a úpravy v domě, bytě nebo na chalupě. Menší práce, které jste nestihli během léta, můžete ještě udělat v nejbližších dnech.

Klidně ještě stihnete natřít brány, ploty, okapy, obložit koupelnu, položit nové dlaždice či vymalovat.

Náročnější úpravy jako výměnu střešní krytiny raději nechte na jaro. Pokud jste tedy manuálně jen trochu zruční, do některých menších úprav se klidně pusťte sami. Ušetříte tak peníze, které byste zaplatili objednané stavební firmě.

Zkusit můžete například vymalovat stěny v bytě. Přispívá k tomu zejména skutečnost, že v teplém počasí není problém vyvětrat a natřené stěny díky počasí mnohem rychleji schnou.

Vymalovat stěny však není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Ale tato práce se dá konzultovat s odborníky. Nejde totiž jen o to, jakou vybrat barvu, ale důležité je především zvolit vhodnou techniku. Nejčastější způsoby, jak upravit stěny, jsou malba, nátěr nebo nástřik. Populární je zejména nástřik – konečný vzhled stěny se může podobat na omítku nebo dokonce tapetu.

Předtím, než se rozhodnete pro některý způsob, zhodnoťte kvalitu stěny. Pokud je velmi křivá, musíte ji před nanášením barvy nejprve vyrovnat. Pokud ji nedokážete úplně vyrovnat, doporučuje se nerovnosti překrýt dekorativními prvky. Na některé velmi poškozené stěny jsou vhodné barevné glazury, které dokonale kryjí praskliny a poškozená místa na stěně. Populární je i dekorační omítka. Původně se používala na nátěry fasád domů, svou zrnitou strukturou se však dostala mezi oblíbené způsoby úpravy. Pokud se vám nechce malovat, můžete zkusit vytapetovat nebo stěny obložit. Obkládačky nemusíte použít jen v kuchyni nebo v koupelně. Nově můžete natřít například v obýváku jen tři stěny. Na čtvrtou dejte dekorativní obkládačky, případně sklo nebo nerez. Oblíbený je zejména obklad připomínající neomítnuté cihly.

Šikovní kutilové zvládnou i výměnu dlaždic, případně obkladaček. Při nákupu nových dlaždic je opravdu z čeho vybírat. Obkladový materiál se dělí na tři druhy: umělé pálené desky, nepálené desky a přírodní kámen.

Do první skupiny patří populární cihlové dlaždice bez glazury. Kromě toho, že působí opravdu efektně, jsou velmi odolné a trvanlivé.  Z nepálených desek se na podlahy zřejmě nejvíce používají dlaždice z umělého kamene. V nabídce jsou vzory, které na první pohled nerozeznáte od přírodních materiálů. Desky z přírodního kamene jsou velmi odolné a použít je možná tak na podlahu, tak i na obklady stěn.

Materiál, který si vyberete, ve velké míře závisí na vašem vkusu a vaší peněžence. V každém případě se však informujte, do které třídy, co se týče otěru, je vybráný materiál zařazen. Materiály s označením číslo jedna mají druh odolnosti „velmi lehký“, tedy nejsou vhodné na podlahu. Druhou skupinu tvoří materiály s druhem odolnosti „lehká“. Ty můžete použít v místnostech s nepříliš silným provozem a přezouvání. „Střední“ odolnost mají dlaždice ze třetí skupiny a ty můžete klidně použít v místnostech jako kuchyň nebo koupelna.

Čtvrtou skupinu tvoří materiály se „silnou“ odolností a ty se používají také v exteriérech. Při nákupu obkladů si dávejte pozor, aby všechny vybrané kartony s dlažbou či obkladem měli stejné výrobní číslo. Jen tak si můžete být jisti stejným barevným odstínem vybraných dlaždic.