Mít nohy v teple i v těch nejtužších mrazech už není jen snem. Podlahové topení nabývá stále větší popularitu, a s růstem počtu dodavatelů se stává i cenově dostupnějším. Obeznamte se tedy s jeho základními vlastnostmi.
Druhy podlahového topení
Existují dva základní typy podlahového topení – elektrické a teplovodní. Elektrické je tvořeno topnými kabely a podložkami, a teplovodní je složeno z trubek, ve kterých proudí teplá voda. Zatímco elektrické se hodí spíše do bytovek, teplovodní vytápění bez problémů zvládne i celkový ohřev větších domů.
Výhody a nevýhody podlahového vytápění
Oba typy vytápění umožňují zvětšit celkový obytný prostor Vaší domácnosti a to díky dodatečnému prostoru vytvořenému odstraněním radiátorů. Systém podlahového vytápění poskytuje vyšší tepelný komfort, protože rozvádí teplo rovnoměrně po celé místnosti, čímž také přispívá k úspoře energie až o 15%. Kromě vzduchu totiž ohřívá zejména zdi, čímž se ve velké míře snižují ztráty tepla. Je přijatelnějším řešením i pro alergiky, protože cirkulace vzduchu probíhá zdola nahoru a zbytečně se nevíří prach. Mezi nevýhody podlahového vytápění můžeme zařadit jeho cenovou a konstrukční náročnost, zejména v případě, že jste se pro něj rozhodli v rámci rekonstrukce Vašeho bydlení. Rovněž omezuje výběr podlah – některé typy koberců jsou při podlahovém vytápění naprosto nevhodné. Kromě toho počítejte se zvýšením podlahy o pár centimetrů a připravte se na případné problémy se zavíráním dveří. Nevýhodou může být také pomalý „rozběh“ vytápění, protože zdroj musí nejprve ohřát topnou část podlahy, až pak začne ohřívat prostor. Z dlouhodobého hlediska má však podlahové topení výrazné ekonomické a ekologické výhody.
3 dobré rady nad zlato
– Když vezmeme v úvahu výše uvedené nedostatky, ideální je kombinace podlahového a ústředního topení. Vše však záleží na Vašich požadavcích a rozpočtu.
– Myslete na to, že podlahová krytina, pod kterou je umístěno podlahové topení, musí mít dobrou tepelnou vodivost, stejně je třeba přizpůsobit mu druh lepidla a šířku krytiny.
– Jelikož jde o nemalou investici, nechte si poradit od oborníků. Rovněž je vhodnější zajistit všechny komponenty u jednoho dodavatele. Jednotliví výrobci totiž mohou používat různé systémy, které nemusí být navzájem kompatibilní.