Podlaha je nosnou součástí interiéru, dává mu duši i charakter. Je tím prvním, čeho se dotknete ráno, když vstanete z postele, v létě vás příjemně chladí, v zimě vás může hřát.
Ale jak si vybrat podlahu do velkých prostor, které jsou charakteristické pro mezonetové bydlení nebo bydlení pod střechou s velkými terasami?
Novým hitem velkých prostorů jsou široké desky. Zda se rozhodnete pro laminát nebo dřevo, jisté je, že se širokými deskami jste vyhráli. Můžete si vybrat délku podle svých představ, čím jsou desky delší, tím více dodávají místnosti hloubku a jednolitost. Nebojte se experimentovat, můžete zkombinovat širší desky s užšími v různých variacích na dosažení vyšší elasticity místnosti, nebo se můžete pohrát s odstíny.
Atraktivní a velmi přirozeně bude působit kombinace světlejších a tmavších desek vedle sebe. Velmi populární a vyhledávané jsou široké a až dva metry dlouhé XXL desky Largo, jejichž vyvážený poměr délky k šířce dokáže zázraky.
Paradox je, že právě široké desky byly inspirovány starými podlahami na hradech a ve venkovských sídlech, kde byly ručně zpracovávány. Dnes je už tedy můžete mít i u sebe doma, ovšem za rozumnější cenu. Můžete mít na dotek skoro autentickou podlahu, při níž byste odpřisáhli, že byla vyrobena ručně řemeslníky z tradičních materiálů.
Francouzský král, známý jako král Slunce, chtěl vybudovat sídlo, které by dalo jeho osobě věčný lesk. Zavolal si nejlepší odborníky a dodnes můžeme obdivovat jejich dílo. Kompliment těmto dávným mistrům skládají i mnozí designéři současných společností, kteří napodobují architektonický sloh zvaný Rokoko.
Pokud upřednostňujete eleganci, která se snoubí s nejmodernějšími technologiemi, vyzkoušejte velké podlahové dlaždice s jemnou drážkou ve tvaru V po obvodu. Strana čtverce měří úctyhodných 62 cm, a proto se při jejím pokládání velmi nenatrápíte. Jednoduše a rychle vykouzlíte z vašeho prostoru skvost hodný zámku ve Versailles.
Správné pokládání podlah je jednou ze základních proměnných úspěchu. Tento fakt je o to důležitější, když jde o velké prostory, kde se chyby jen těžko napravují. V úvahu je vhodné brát i použitý materiál, tedy dřevo nebo laminát.
Důležitým faktorem ovlivňujícím vlastnosti laminátových podlah je voděodolná lepená HDF vrstva, která dodává podlaze stabilitu a strukturu. Je to jakési jádro celé laminátové desky. Vzhled desky, její barvu a vzory udává dekorační vrstva. Na ní se nachází vrchní vrstva, tzv. Overlay, která je průhledná, ale je to právě ta vrstva podlahy, která zajišťuje odolnost podlahy proti běžnému opotřebení a poškrábání.
Podložka u kvalitních laminátových podlahách slouží nejen k vyrovnání mírných nerovností povrchu pod ní, ale výborně tlumí všechny zvuky, ať už ty, které slyší sousedé pod námi, nebo ozvěny našich kroků, když chodíme. Podlaha vydrží dlouho a vypadá dobře jen tehdy, když je bezchybně uložena. Jednotlivé desky se mohou do sebe zasouvat ze šikmé polohy nebo horizontální. Pokud máte kvalitní zámek), při šikmé poloze (přibližně 15 ° úhel) stačí desky otočit směrem dolů a zasunout do sebe.
Moderní jsou nyní i tzv. opotřebované parkety, i ty jsou pěkné ve větších prostorách. Co tak zkusit to ve stylu evropského dubu s kouzelnými malými boulemi? Pro ještě větší zdůraznění teplého vzhledu si vybírejte desky ošetřené medově zbarveným olejem. Takové designy jsou ideální do teplých interiérů a mohou být kombinovány také s bílými stěnami.
Pokud dáváte přednost tlumenějším barvám, zkuste dubové podlahy, jejichž původní tóny byly ztlumené matným bílým olejem. Zjistíte, že jsou ideální do minimalistických a polo-moderních interiérů, ale zejména pro kombinaci s pískově zbarvenými prvky. Naopak, pokud nevíte odolat kouzlu tmavších tónů, „ochutnejte“ čokoládu. Čokoládově-hnědá na podlaze je zcela nová barva, která se však mimořádně dobře hodí do interiérů s tajuplnou, romantickou atmosférou. Tmavé sametové pohovky a etnické prvky budou na této podlaze vypadat skvěle.
Aby tyto desky získaly dlouhověký efekt vysokých podpatků nebo puštěného svazku klíčů, byly vystaveny palbě malých kamínků, čímž vznikl tradiční dlouhověký vzhled, o kterém mluvíme jako o řemeslném opracování. Prohlubně a rýhy se neopakují, což znamená, že každá deska je jedinečná.
Spoje na dlouhé straně desek jsou „zašlé věkem“ nepravidelně, což každé desce dává speciální charakter a hloubku. Podlaha pak byla ošetřena mořidlem, které proniká hluboko do buněk dubového dřeva bohatých na tanin. To způsobuje, že některé části podlahy jsou tmavší a je zlepšený její dlouhověký charakter. Podlaha se dokončí nanesením oleje.