Plovoucí podlahy jsou osvědčené podlahové krytiny

Plovoucí podlahy představují osvědčený a léty prověřený typ podlahové krytiny, která najde své uplatnění jak v našich příbytcích, tak i kancelářských či komerčních prostorách. Díky moderním technologiím výroby snesou plovoucí podlahy vyšší zatížení a častokrát úspěšně nahrazují dlažbu či parkety. Za plovoucími podlahami přitom stojí poměrně dlouhá historie.

Jistá švédská firma je představila už v roce 1977, avšak k jejich zásadnějšímu rozšíření došlo až o sedm let později, kdy byly uvedeny na trh. Od té doby jejich popularita roste a v současnosti stále dominují v prodeji podlahových krytin. Pojďme si, v tomto článku nastínit, proč jsou plovoucí podlahy stále tak oblíbenou volbou, s jakými druhy se můžeme setkat a jaké jsou možnosti pokládky.

Co jsou to plovoucí podlahy?

Výraz „plovoucí podlaha“ označuje spíše styl pokládky, než konkrétní krytinu. Podlahy tohoto typu nejsou pevně spojeny s podkladem, na němž volně leží a tzv. „Plavou“. Plovoucí podlahy jsou složeny z několika základních vrstev, spodní izolační, střední nosné a vrchní nášlapné. Zásadní je tzv. jádro se speciálními zámky, které zajišťují pevné spojení a umožňují podlahu znovu rozebrat.

Je možné říci, že čím více vrstev lamela obsahuje, tím je podlaha pevnější, lépe tlumí kročejový hluk a je odolnější. Finální, vrchní vrstvu, je možné volit v nepřeberném množství materiálů, dekorů i barev. Je tak možné si vybrat z nabídky plovoucích podlah s ideálním řešením pro každý interiér, které bude odpovídat jeho specifickým nárokům i různému vysokému rozpočtu. Tato skutečnost dělá plovoucí podlahy oblíbeným a víceméně univerzálním řešením pro každého.

Druhy plovoucích podlah.

Při výběru plovoucích podlah se můžeme setkat s následujícími druhy podlahových krytin, které se do určité míry podobají procesem výroby, konstrukcí lamel a v neposlední řadě plovoucí pokládkou. Liší se však od sebe užitnými vlastnostmi, kvalitou zpracování a také výslednou cenou. Je vždy důležité věnovat výběru vhodné krytiny dostatek času, abychom vybrali vhodný výrobek pro konkrétní interiér.

Podlaha není jen dekor, je nutné brát ohled na místo pokládky, jeho zatížení, vzdušnou vlhkost, náročnost údržby, hlučnost chůze a celou řadu dalších aspektů. Není nic horšího, než zvolit nevyhovující druh krytiny a muset nákup realizovat znovu. Je proto vhodné nepostupovat zcela samostatně a využít služeb odborníka, který pomůže s výběrem plovoucí podlahy.

Výhody plovoucích podlah.

Plovoucí podlahy v sobě kombinují řadu výhod. Je možné vybírat z celé řady materiálů, ať už přírodních – dřevo, korek nebo umělých – laminát nebo vinyl. Nákup je možné realizovat v širokém cenovém rozpětí pro každého, od velmi levných laminátových podlah, až po luxusní dřevěné krytiny. Plovoucí podlahy jsou také oblíbené pro svou praktičnost a snadnou údržbu. K běžné péči stačí obyčejný vysavač či mokrý hadr. V neposlední řadě je výhoda plovoucí podlahy jednoduchá a rychlá pokládka, jejíž realizaci zvládne i šikovnější kutil. Plovoucí pokládka také umožňuje rychlé uvolnění lamel a rozebrání podlahy v případě poškození. Vše do značné míry záleží na konkrétním druhu krytiny a její kvalitě.

Nevýhody plovoucích podlah.

V praxi se možnosti rozebrání značně liší, především méně kvalitní podlahy lze bez následků rozložit jen jednou, zámky mohou praskat nebo se uvolňovat. Mezi další nevýhody patří, že některé plovoucí podlahy mají vysoké hodnoty kročejového hluku a bývají na dotek chladné. Při plovoucí podlaze, si musíme dát pozor na vodu a kapaliny.

Pokud podlaha nabobtná, může dojít k deformaci lamely a k porušení spojů. Způsob pokládky vyžaduje nutnost dilatačních spár po okraji místnosti a také instalaci kvalitní podkladové vrstvy a izolace pro snížení hodnoty kročejového hluku. Plovoucí pokládka také hůře vede teplo v případě podlahového vytápění. Opět vše záleží na konkrétním druhu krytiny a její kvalitě zpracování.

Možnosti pokládky.

Jednotlivé lamely se po položení na speciální podložky a izolace spojují lepením nebo do sebe zapadnou zámkovým systémem typu „pero-drážka“. Druhý způsob pokládky, v drtivé většině převládá, protože tzv. suchá instalace umožňuje rychlou pokládku a snadnou demontáž. Jde také o ideální řešení do pronajatých bytů a domů, kde je možné při odchodu doslova vzít podlahu s sebou.

Opět platí, že pokud si nejste pokládkou Vámi vybrané krytiny jisti, využijte služeb odborníků. Ti mají zkušenosti s instalací různých druhů krytin a dokážou spolehlivě odhadnout, který druh izolační nebo spodní vrstvy je vhodný použít pro konkrétní druh krytiny.

Závěrem.

Plovoucí podlahy jsou nabízeny v obrovské šíři cenových relací i dekorů, takže si může vybrat opravdu každý. I díky tomu ovládli v posledních letech interiéry. Používá se laminát, korek, vinyl, dřevěná dýha a dokonce i masivní dřevo. Nejčastější volbou zákazníků jsou laminátové plovoucí podlahy, dřevěné plovoucí podlahy či vinylové plovoucí podlahy.

Nezapomínejte, že pokud vybíráme plovoucí podlahu, nestačí hodnotit pouze vzhled. Důležité jsou také mechanické, izolační vlastnosti a také vhodná zátěžová třída. Samostatnou kapitolou je pokládka, protože i kvalitní podlaha může být znehodnocena špatnou instalací. Podlaha není krátkodobou investicí, proto je vhodné její výběr pečlivě zvážit a konzultovat své představy s odborníkem.