Plísně nemají v bytě co dělat

Vlhkost v bytě by podle odborníků neměla překročit více než 60%. Pokud je ve vašem příbytku, vlhkost vyšší vězte, že dříve či později v něm narazíte na plíseň. A té se zbavíte jen velmi těžko.

Plísně v bytech můžete najít v kterékoli místnosti. Nevyhýbá se nejen koupelnám, ale ani kuchyni, obýváku, na oknech a parapetních deskách či dokonce nábytku a skříním. O tom, že tato nezvaná návštěvnice může způsobit nejedno onemocnění (a nejen respirační) není pochyb. Proto, je třeba najít příčinu, proč se ve vašem bytě nebo domě plíseň tvoří a je třeba ji odstranit. Pozor! Plísně nikdy neodstraňujte drhnutím. Proč? Plísně se totiž rozmnožují sporami čili výtrusy a takovýmto způsobem si je po bytě dříve roznese, jak se jich zbavíte.

10 tipů jak na plísně:

1. Byt potřebuje dýchat a tak mu to dopřejte, a co nejčastěji otevírejte okna. Větrání minimálně dva krát denně je vynikající prevencí před vznikem plísní.
2. Pořiďte si vlhkoměr a udržujte správnou vlhkost v bytě. Ta by neměla překročit 60%.
3. Prádlo patří na balkón ne do bytu! Její sušení v bytě způsobuje zvyšování vlhkosti a následné tvoření plísní. Pokud nemáte balkon a prádlo nemáte kde sušit, investujte do kvalitního pohlcovače vlhkosti.
4. V koupelně si zajistěte odvětrávání. Výhodu v boji proti plísním mají ti majitelé bytů a domů, který mají ve svých koupelnách menší či větší okno a tak mohou vlhkost v této místnosti regulovat. Zejména, po koupeli či sprše je vhodné otevřít okno a koupelnu řádně vyvětrat.
5. Na úklid a hygienu používejte prostředky, které obsahují složky proti plísním.
6. Zateplete byt či dům. Zejména starší stavby jsou náchylné propouštět vlhkost a tak se v rozích místností vašeho bytu může objevit plíseň. Zateplením se minimalizuje srážení teplého vzduchu, který je v bytě, a studeného a vlhkého vzduchu z venku, což způsobí vznik nechtěných plísní.
7. Nábytek neumisťujte těsně ke stěně, ale nechte mezeru 5-7 cm. Stěna tak může dobře „dýchat“ a nestane se živnou půdou pro plísně.
8. V kuchyni používejte digestoř. Pokud ho nemáte, při vaření otevřete okno.
9. Investujte do kvalitních plastových či dřevěných oken.
10. Na plísně nechoďte se škrabkou či houbičkou, ale s chemií. Plísní se účinně zbavíte i chemickými přípravky, které dostat například v drogeriích (Savo proti plísni, a jiné).