Pěstované bylinky bez zahrady

Nemusíte se trápit tím, že nemáte zahradu, i vy si můžete vypěstovat bylinky – doma na parapetu. Není to nic složitého, co byste nedokázali. Zeleně doma není nikdy dost a ještě, když krásně voní, stojí to dvojnásob za to. Bylinky potěší vaše oči, chuť a i nos. Můžete je mít i v paneláku či bytovce.

Jak pečovat o bylinky v bytě? Nejdůležitější je osvětlení. Pro bylinky je velmi důležité světlo. Proto je umístěte na parapet okna, které je orientované na jih nebo východ. Nezapomínejte květináče pravidelně otáčet, aby bylinky rostly rovnoměrně a nekřivili se. Během zimy, kdy je světla pomálu, můžete dát bylinky pod speciální žárovku, která jim nahradí sluneční paprsky. Dopřejte si pečené brambory s čerstvým rozmarýnem nebo bazalkové pesto i během té nejtužší zimy.

Jak zalévat bylinky? Bylinky nemají rádi vlhkou půdu. Proto je důležité, abyste je nezalévali příliš často. Raději prstem zkontrolujte, zda je půda suchá a až potom zalijte. Během zimních měsíců nepotřebují bylinky hodně vody. Raději je zalévejte pravidelně a méně často. Dávejte si také pozor, aby v miskách nezůstávala voda, což by mohlo způsobit hnití kořínků. Abyste to bylinkám usnadnili, můžete půdu v květináči smíchat s trochou písku a malými kamínky.

A jak je to s hnojením? Bylinky netřeba velmi hnojit a během zimních měsíců už vůbec ne. Nezapomeňte na vlhkost vzduchu. V uzavřených prostorách bývá většinou sušší vzduch jak venku. Myslete na to a myslete i na své bylinky. Pokojové rostliny potřebují vlhčí vzduch a bylinky ještě více. Zkuste používat zvlhčovač vzduchu nebo odpařovací misky pod květináčem, které pomohou bylinkám hlavně během zimních měsíců, kdy je zapnuté topení. Topení totiž vysušuje vzduch a je důležité, abyste svým bylinkám dopřáli dostatečně vlhký vzduch, když si chcete vychutnat jejich plody i během zimních měsíců.