Trouby se neustále zdokonalují. Jsou rychlejší, šetrnější a samostatnější.
Domácí spotřebiče dokážou neustále překvapovat. Nezaostávají samozřejmě ani pečící trouby. Jejich změny nejsou nápadné na první pohled. Nejnovější inovace si pečlivě ukrývá ve svém nitru.
Indukce v troubě
Dosud vás při troubách mohla zaujmout nejen spotřeba energie, ale i čas, za který se trouba zahřeje nebo ochladí. Úsporu energie a času bez pochyb najdete při technologické novince: indukční pečicí troubě. Šetří 50% energie, ale i času. Na výhody indukce si už mnozí zvykli u varných deskách. Mají okamžitý náběh, nabízejí bezpečný chladný povrch desky a energii vkládají přímo pod pokrm. Plýtvání opravdu nehrozí. Při indukční troubě si můžete kromě indukce vybrat i klasické pečení. Nejvýhodnější je však jejich vzájemná kombinace. Technologie umožňuje dokonalé zpracování pokrmu zespodu díky indukčním spirálám a také shora prostřednictvím klasického horkovzdušného ohřevu nebo grilu. Neustále otáčení jídla je tak již minulost.
Jak to funguje?
Podobně jako indukční varná deska. Neobejdete se bez nádobí s kovovým dnem. Indukční deska se zasune do trouby podobně jako rošt a zapojí se do konektorů. Trouba se automaticky přepne na funkci indukce. Magnetické cívky vedou teplo z podložky přímo do nádobí. V kombinaci s teplým vzduchem nebo grilem získáte do křupava upečený pokrm.
Za obrazovkou
Pokud jste během týdne zvyklí ovládat mobil či notebook, ovládání technicky vyspělé trouby nebude až takové vybočení z každodenní rutiny. Ovládací panely trouby s elektronickým displejem na intuitivní ovládání a jednoduchý komfort jsou toho důkazem. Pečení v takové troubě zvládnete i bez kuchařky. Nahradili je automatické programy. Jedna trouba zvládne i sto receptů, od přípravy ryb, masa až po pečivo. Stačí zvolit druh potraviny a hmotnost, a o ostatní se postará trouba i bez vaší asistence. Pozor si však třeba dávat na způsob volby receptur. Modely, které vás při výběru receptu odkážou na výběr na internetu, asi preferovat nebudete. Spíše sáhnete po těch, jejichž recepty jsou přímo v troubě. Jednodušší ovládání trubek počítá i se zapamatováním vašich vlastních receptů či nastavením teploty, na kterou jste zvyklí u konkrétních programech.
Bez čištění
Noční můra hospodyněk bývalo čištění trouby. Dnes jej však můžete zvládnout bez větší námahy či chemických výparů. Stačí si vybrat troubu s pyrolýzou. Tato funkce rozehřeje troubu na 500 ° Celsia a po dvou hodinách promění všechen tuk na prach. Ten po vychladnutí stačí pouze vytřít vlhkým hadrem. Nevýhoda při tomto způsobu je vyšší spotřeba energie a ne vždy dobře zvládnuté bezpečnostní prvky trouby, například bezpečná teplota dvířek při tak vysoké teplotě. Pokud si tedy nechcete za tento zlepšovák připlatit, praktické jsou i stěny ze speciálních hladkých materiálů nebo naopak drsné katalytické stěny, na které se mastnota zachycuje a které časem jednoduše vyměníte. K snadnější údržbě trouby přispěje i hladká plocha dvířek ze skla. Pokud vám ani jeden z těchto tipů nevyhovuje, můžete sáhnout po modelech, kde necháte vodu přeměnit na páru a ta se postará o jednodušší setření mastných par z povrchu trouby.