Ostružina je opomíjené ovoce na zahrádkách

Ostružina ostružinová patří mezi oblíbené drobné ovoce. Vyžaduje hlinité a hlinito-písčité půdy, dobře zásobené humusem a živinami. Je poměrně náročná na klimatické podmínky. Některé odrůdy jsou citlivé na vymrzání a poškozují jejich už mrazy od -15 ° C. Na mráz odolnější jsou vzpřímeně rostoucí starší odrůdy, s velmi chutnými plody.

Postup při vysazování

Půdu před výsadbou důkladně připravíme. Popínavé ostružiny vysazujeme nejčastěji k opěrným konstrukcím tak, aby nám v zahrádce nezabíraly mnoho místa. Sázíme je na vzdálenost 1,5 – 2 m.

Před sázením do půdy nedáváme čerstvý chlévský hnůj, ale můžeme použít dobře vyzrálý kompost promíchaný s rašelinou. Lepší kořenovou soustavu nám podpoří ekologická hnojiva, která dáváme při výsadbě pod kořenovou soustavu rostlin. Tím získáme lepší zakořeňování rostlin a více kořínků a rychlejší růst.

Péče o ostružiny

Ostružiny nám přinášejí úrodu na jednoletých výhoncích, které nám vyrostly v loňském roce. Při popínavých odrůdách, jsou tyto výhonky velmi dlouhé, proto je třeba je upravit na přiměřenou délku, čili rodící výhonky v předjarním období po uplynutí mrazů zkrátíme o 1/3 jejich délky a současně upravíme i boční přírůstky o 1/3 – 1/4 délky. Tímto zkrácením podpoříme tvorbu letorostů, které nám přinášejí větší a dobře vybarvené plody. Současně ponechány jednoleté výhony vyvazujeme k drátěné jednoduché konstrukci tak, aby po vyrašení měli výhonky dostatek světla a místo pro tvorbu plodů.

Kvalitní sladké plody získáme jen tam, kde je dostatek světla a slunce. Na zastíněných místech a přetížených keřích jsou plody nejen menší, méně cukernaté, ale jsou více náchylné na plísně a podléhají hnilobám.

Ostružiny i maliny rodí na jednoletém dřevě, proto dvouleté výhonky, které přinesly úrodu v loňském roce, vždy odstraňujeme, protože jsou místem, kde se ukrývají houbové choroby a různí škůdci. Po tomto průklestu jejich postříkáme proti přezimujícím chorobám a škůdcům. V zimních měsících můžeme použít 5% Sulku, kterou v zahrádce postříkáme nejen ostružiny, ale všechny ovocné stromy.

Rozmnožování ostružin

Ostružiny se velmi snadno vegetativně rozmnožují. Můžeme je snadno získat kořenovými řízky, bylinnými řízky nebo jednoduchým potápěním. Dlouhé letorosty a jejich konce, ohýbáním se k půdě, již na podzim zakořeňují kolem původních keřů a takovýmto způsobem vytvářejí nové keře a postupně zabírají větší část zahrádky.

Nově zakořeněné části ostružin vykopeme a přesadíme na vhodné místo tak, aby nám nezastínili další pěstované druhy.

Během vegetace ostružiny získáme řízkováním tak, že letošní letorosty upravíme. Spodní řez provedeme těsně pod pupenem, odstraníme list a vrchní řez nad pupenem a současně listy o 1/3 zkrátíme. Takto upravené asi 10 cm řízky zapíchávají do substrátu připraveného ze směsi: rašelina: písek: pařeništní zemina, které spolu smícháme v poměru 1: 1: 1. Odřezky lépe zakoření, pokud jejich zakryjeme fólií nebo pařeništní okny. Pravidelně poléváme a větráme.

Po zakořenění je dáváme do květináčů, aby nám do podzimu dobře zakořenily a byly vhodné pro výsadbu.

Na jaře ostružiny přihnojujeme, nejlépe vícesložkovými průmyslovými hnojivy. Velmi osvědčené je dodávání kapalných hnojiv přímo na list.