Obyvací pokoj a jeho triky

Co zde chceme dělat: lenošit na gauči, číst nejnovější detektivku, sledovat kriminálku nebo Superstar, zažívat romantické chvilky, ale také usadit přátel a trošku ukázat, jak pěkně bydlíme.

Feng-šuej trik: Ačkoliv gauč uprostřed místnosti nebo u okna vypadá dobře, jistěji se budeme cítit, když za zády budeme mít pevnou stěnu. Také se tak lépe uvolníme.

Další pravidlo: Harmonie vzniká tehdy, když jsou styl a útulnost v rovnováze. To znamená připustit i protiklady – starožitnosti se dají zkombinovat i s moderním designem, abstraktní obrazy s měkkým, hřejivým polštářem. Samozřejmě, vkus jednotlivých lidí se liší, ale ten, kdo při zařizování používá pouze oblé, měkké prvky, působí příliš měkce a zranitelně, naopak čistá geometrie zase působí chladně.

Trik na osvětlení: Pro uvolnění je dobré vytvořit v bytě světelné ostrůvky. Mít jednu lampu na čtení. Nepřímý světelný zdroj se stmívačem, tedy buď stropní svítidlo, nebo stojací lampu. Bodové osvětlení nad obrazem. Mix tří až šesti světel je navíc dobrý pro oči, takto můžeme využít správné světlo při různých činnostech. Nejlepší je teplé světlo v žlutočerveném spektru s teplotou barvy 2000 až 3000 Kelvinů. Jednodušeji řečeno, zvolte staré dobré žárovky nebo halogenové lampy, úsporným lampám se v obýváku raději vyhýbejte.

Trik pro zdraví: I kvalitní koberce kvůli změkčovačům a prostředkům proti molům, obsahují často škodliviny, proto se vyplatí přejít na biokoberce či varianty šetrné k životnímu prostředí, které jsou označena například nápisem „Certificate of Quality“. Jemně tekuté škodliviny většinou vyprchají během čtyř týdnů. Podle možností je dobré nechat včas koberec na balkoně. Pokud i po tomto čase páchne, pokuste se ho reklamovat.

Trik na klima: Nejlepší teplota v obývacím pokoji je 20 stupňů, teplota by měla být konstantní. Topná tělesa nikdy nezakrývejte nábytkem či závěsy, a to nejen kvůli úspoře energie. Teplo, které vyzařuje z radiátoru nebo kachlů, působí příjemněji.