Nikdo nechce mít plísně v bytě nebo domě

Pár rad, jak postupovat v souboji s plísněmi v bytě či domě.

– Intenzivně větrat a vyhřívat byt. Na začátku topné sezóny větrat intenzivně asi 10 minut, nejlépe v průvanu. Pak všechna okna zavřít a byt zcela vytopit. Po třech až čtyřech hodinách můžete postup opakovat. Nejúčinněji a nejrychleji byt vyschne, pokud větráme v sušším počasí. Chladný venkovní vzduch obsahuje malé množství vlhkosti, proto je schopen, pokud je vyhřátý, pohltit více vlhkosti. Výsledek se dostaví po dvou týdnech. V letních měsících větrat, vytvářet průvan, okna nechávat dlouhodobě pootevřená.

– Nábytek, především skříně, odtáhnout 20 centimetrů od stěn. Neumísťovat ho na vnější stěny, jinak je třeba ho odsunout nebo izolovat stěnu

– Závěsy odtáhnout z rohů do středu oken a garnýže umístěte s odstupem od stropu.

– Podlahu v rozích nepřikrývat koberci.

– Skříně s prádlem nechat během větrání otevřené.

 Po vaření, praní  – ale i během, a po koupání třeba místnosti vyvětrat.

– Instalujte digestoř v kuchyni, zajistit třeba i odvětrávání koupelny.

– Zapínejte ventilátory ve WC a koupelně, minimálně po použití.

– Dbejte, aby rozdíl teplot ve všech místnostech nebyl vyšší než 5 stupňů Celsia. Zabráníte tak kondenzaci páry na vychlazených stěnách a na povrchu nevyhřívaných prostorů.

– Pokud dáváte přednost chladu v ložnici, udržujte rozdíl mezi teplotou v ložnici a v ostatních pokojích 4 až 5 stupňů, dvě osoby totiž jen dýcháním produkují v noci až dva litry vody.

– Nepoužívejte nepropustné tapety, které zabraňují procesu vysoušení a také krátkodobému zachování vlhkosti. V novostavbách by měly být použity až po dvou létech.

– Pravidelně vynášejte odpadky a odstraňujte potraviny již napadené plísní.

– Odmrazujte chladničku a mrazničku.

– Pravidelně uklízejte  – používejte přípravky, například fungicidy, barvy a chemikálie, kterých je na současném trhu dostatek.