Nemáte vlastní zahrádku a toužíte po domácí zelenině? Zkuste si vytvořit svou mini zahrádku na vašem balkoně. Pěstováním vlastní zeleniny si zajistíte, že bude vždy čerstvá a zbavíte se obav z množství chemických látek či různých bakterií přítomných v kupované zelenině. Zahrádka na balkoně zvýší využívání čerstvé zeleniny ve vaší kuchyni, tedy pěstováním budete nuceni stravovat se mnohem zdravější než dosud.
Co pěstovat?
Ne všechny druh zeleniny je možné pěstovat v podmínkách balkonu či terasy. Jelikož rostliny rostou v květináčích, zelenina s velkými kořeny by neměla dostatek prostoru na růst. Kvůli tomu v květináčích nepěstujeme kořenovou zeleninu, jako např. mrkev, protože její kořen by se vlivem nedostatku prostoru zdeformoval, čímž by se stal v kuchyni nepoužitelným. Pro pěstování v květináčích jsou ideální bylinky, hlávkový salát, ředkvičky či keříčková rajčata. Z petržele pěstované na balkoně využíváme hlavně nať.
Zelenině vytvořte vhodné podmínky pro růst
Před nasazením konkrétního typu zeleniny je třeba prostudovat podmínky jeho růstu. Na základě nich volíme druh substrátu a zejména velikost květináče. Pro pěstování bylinek vám vystačí malý květináček, avšak při rajčatech je třeba sazeničky vysadit do objemnějších nádob, např. věder. Květináč by měl mít na spodní straně dírku pro odtok vody. Snažíme se vyhýbat využívání misek pod květináče, které jsou zdrojem vlhkosti. Právě vlhké prostředí by mohlo přilákat množství škůdců, kteří by naši zeleninu rychle zlikvidovali.
Kam květináče se zeleninou umístit?
Osázenou zeleninu umisťujeme na místa dle jejich nároku na sluneční záření. Zelenina, jejíž plody dozrávají vlivem slunce, by měla být umístěna na nejslunnější části balkonu. Naopak, stínomilné rostlinky jako ředkvička či lilek brambor umisťujeme na stinná místa. Dbejte i na estetickou stránku vaší zahrádky na balkoně, která se může stát užitečnou náhradou za množství trvalek či jiných květin pěstovaných na balkónech