Náklady na vytápění rostou

Vyúčtování za topení nebo za plyn přináší mnohým lidem každoročně nepříjemné překvapení. Není totiž žádnou výjimkou, když po tuhé zimě vznikne nedoplatek, který daleko přesahuje rozpočet domácnosti.

Zejména majitelé rodinných domů na venkově tato situace nutí hledat alternativní možnosti vytápění, které by více odpovídaly jejich dlouhodobé ekonomické situaci. Jsou přitom ochotni obětovat trochu komfortu a při zajišťování paliva přiložit ruku k dílu. Úspory, které umí přinést správná regulace a střídmé větrání, mají totiž své limity, zejména pokud jsou náklady na topení v desítkách násobků vyšší, než je domácnost schopna unést.

Stres z účtů za plyn můžete vyměnit za pohodu a komfort při plápolajícího ohýnku. Jak je to možné? Stačí, když plynový kotel doplníte o interiérový kotel na tuhá paliva, který je designově přizpůsoben instalaci do obytné místnosti.

Náklady na vytápění rostou a mohlo by se zdát, že se s tím nedá nic dělat. Pokud se pokusíme vše zateplit a dokonale utěsnit, mohou se dostavit problémy v podobě kondenzované vlhkosti a plísní. Větrat se prostě musí, i za cenu, že to bude vyžadovat energii navíc. Dlouhodobým řešením, jak ušetřit na vytápění, které bych doporučil, je doplnit stávající topný systém o interiérový kotel na tuhá paliva, které je cenově dostupnější než plyn nebo elektřina.

Po období rozsáhlé plynofikace, se tak stále více opět vracíme k tuhému palivu. Naštěstí díky vyspělým technologiím, které přivedly spalování tuhého paliva k dokonalosti, ať už z hlediska účinnosti, nebo ekologičnosti, to už není zcela totéž co kdysi. Návrat k obnovitelným zdrojům paliva tedy neznamená krok zpět, ale spíše cestu spojení moderní techniky s tradičními a ekonomicky přijatelnými řešeními.

Způsob, jakým zajišťujeme tepelnou pohodu v našich domovech, výrazně ovlivňuje náklady na chod domácnosti.

Zcela nejdráž, by vyšlo ohřívání topné vody elektrickým kotlem. Obecně platí, že čím je způsob vytápění komfortnější z hlediska obsluhy a údržby, tím je dražší. Na druhé straně, způsoby vytápění, které jsou z hlediska provozu nejlevnější, vyžadují větší pracnost a jsou o něco dražší i z hlediska vstupních nákladů.

Prvotní investice do kotle na tuhá paliva se však vrátí v dlouholetých úsporách na topení a v případě volby krbových kamen nebo interiérového kotle i v podobě luxusní atmosféry plápolajícího ohýnku a příjemného sálavého tepla. Není přitom nutné vzdávat se zcela komfortu, jaký přináší při topení nebo přípravě teplé užitkové vody plynový nebo elektrický kotel. Zřízení kotle na tuhá paliva nebo interiérového kotle je totiž ideálním řešením jako doplňkový zdroj vytápění.

Zatímco v minulosti se v kotlích na tuhá paliva spalovalo převážně černé, hnědé uhlí nebo koks, dnes hraje prim převážně biomasa, ať už v podobě palivového dřeva, štěpky a odpadních produktů ze zemědělství, které mohou být slisované do briket nebo pelet. Jako obnovitelný zdroj energie patří k vysoce ekologickým zdrojem energie. K minimalizování produkce škodlivých zplodin přispívá vyspělá technologie spalování.