Omezený prostor ještě neznamená, že na něm nemůže být okrasná zahrádka plná květin. Na druhé straně může být výběr těch správných květů v omezeném prostoru výzvou pro nejednoho zahrádkáře. Vytvoření jedinečné a kreativní okrasné zahrádky si proto bude vyžadovat inovativní využití každého centimetru prostoru, který máte k dispozici.
Základní pravidlo – kreativita
Bez ohledu na tvar plánované zahrady, je třeba si její celkový vzhled předem naplánovat. Mezi základní pravidla platí, že velké květy jsou umístěny ve středu nebo v zadní části zahrádky. Vzniká tak efekt gradace zepředu směrem do středu nebo dozadu, čímž vytvoříte dojem hloubky a získáte tak dostatečný prostor pro malé rostlinky. Inovativní vzhled dodá malému prostoru volně stojící „houpačka“ na zavěšení dodatečných květináčů.
Ohraničení
Oddělení od trávníku je nezbytné také v případě malé okrasné zahrádky. Nemusíte hned stavět cihlovou zeď, postačí jedna či dvě vrstvy kamenů různých velikostí. Současně zde vznikne prostor pro pěstování skalek a pnoucích rostlin. V současnosti preferovanou metodou je také vysypání štěrkem, které částečně zabrání nadměrnému růstu plevele.
Jak na to?
Omezený prostor, na kterém budou růst různé druhy okrasných rostlin, vyžaduje důslednou přípravu půdy. Ta by měla vyhovovat všem „obyvatelům“ Vaší zahrádky. Obklopena plotem, dlažbou nebo zdmi domu není zahrádka schopna čerpat vlhkost a živiny z půdy, proto jí zajistěte pravidelný přísun vody a živin v podobě hnojiv či zeminy obohacené o humus.
V případě, že nedisponujete dostatečným množstvím zkušeností a volného času, zaměřte se na nenáročné rostliny, které rostou pomaleji, nevyžadují pravidelnou péči a jsou dobře odolné vůči škůdcům a nemocem. Do Vaší zahrádky se budou určitě hodit krásně kvetoucí a zároveň nenáročné cibuloviny, či pomalu rostoucí a vždy zelené jehličnany. Zaměřte se na kompaktně rostoucí trvalky. Vaše smysly potěší i záhon bylinek, které krásně kvetou (levandule, oregano, tymián …), a zároveň poslouží i ve Vaší kuchyni.