I o moderní spotřebiče je třeba pečovat

Dnešní moderní spotřebiče mají sice již zabudované různé samočisticí mechanismy, přesto se o ně třeba pečovat.

Pokud bude péče o ně správná, budou lépe a také déle sloužit. Na to, aby jejich čištění bylo co nejjednodušší, byste měli myslet už při koupi. Lépe se čistí to, co se dá rozložit, umýt a opět složit, jako něco, co je kompaktní a špatně přístupné.

Při nákupu se tak doporučuje sledovat nejen energetický štítek, ale zeptat se prodejce i na budoucí péči o spotřebič a na její náročnost. Přinášíme přehled nejčastějších problémů, s nimiž se lidé obracejí na servisy a několik rad, na co by třeba pamatovat při provozu domácích pomocníků.

Lednička

Neobejde se bez ní žádná domácnost. Víte však, jak se o ni dobře starat, aby sloužila co nejdéle a nejlépe? Nesmí být umístěna blízko tepelného zdroje a neměla by být ani dlouhodobě vystavena slunečnímu záření. Nikdy do ní nevkládejte teplé, natož horké jídla. Mohly by způsobit zkažení potravin v chladničce a množení nežádoucích bakterií.

Pravidelnou péči vyžaduje i její vnitřek. Důležité je vytírat ho jednoduchým roztokem – smíchejte vodu s trochou octa a jedlé sody. Ocet dezinfikuje a odstraňuje zápach, zatímco soda svými alkalickými vlastnostmi nejen čistí, ale také změkčuje. Čistit byste ji přitom měli alespoň jednou za měsíc.

Pokud máte mrazničku, kterou je třeba odmrazovat, nečekejte, až se vytvoří hrubá námraza. Ledová vrstva tlustší než 3 milimetry zvyšuje spotřebu o 75 procent. Navíc i manipulace se zásuvkami bude nepohodlná.

Při provozu chladničky je důležité myslet i na to, že zadní stěna by měla zůstat volná a podle toho ukládat potraviny. Po zadní stěně totiž stéká do odtokového kanálku zkondenzovaná voda. Pokud je potravina, případně její obal, přiložená na zadní stěnu, namrzlé části mohou zanést odtokový kanálek ​​a zkondenzovaná voda pak teče do prostoru chladničky. Nezapomínejte také čistit těsnění dveří, které bývá slepené od vyteklých tekutin a může dojít k jeho zlomení. Těsnění dveří není z gumy, ale ze speciálního plastu, který je citlivý na nečistoty. Důležité je také pravidelné rozmrazování a čištění vnitřního prostoru.

Myčka nádobí

Myčky šetří čas, který byste jinak museli věnovat stání při dresu, ale i nemalé peníze. I ona však potřebuje jistou péči. Pokud máte velmi mastné hrnce, před vložením do myčky byste je měli opláchnout. Díky tomu ji nebudete muset zevnitř tak často umývat. To, jak ji čistit, se odvíjí i od toho, jak často ji používáte. Při každodenním spouštění odborníci radí alespoň jednou do týdne vybrat filtr a vyčistit ho od zbytků nerozpuštěných potravin. Jednou za půl roku byste měli použít speciální odmašťovač a dát projít celý cyklus naprázdno.

Mycí tableta nebo prášek jsou určeny jen do určité tvrdosti vody – do 21 německých stupňů, pak už nedokážou vodu změkčit. Extrémně měkká voda na druhé straně způsobuje korozi skla. Informace o tvrdosti vody získáte v místní vodárenské společnosti.

Mycí rameno se může zaseknout nebo v nádobí zůstane zbytková voda.

Pračka

Než dáte prádlo do pračky, zkontrolujte a vyprázdněte kapsy, zapněte zipy. Mince, sponky a drobné kovové předměty mohou poškodit manžetu vkládacího otvoru nebo hadičky pračky. Na praní spodního prádla doporučuji používat speciální prací kapsy, protože například kostice z podprsenek bývají velmi častou příčinou poškození bubnu pračky.

Moderní pračky jsou vybaveny tzv. komutátorovým motorem, který při delším používání ve vyšších otáčkách píská. Jemné pískání není chybou, ale přirozenou vlastností výrobku. Občas je problém, že pračka nevypouští vodu. Stačí vyčistit zanesený filtr vypouštěcího čerpadla. Při problémech s napouštěním vody zkontrolujte sítko přítokové hadice.

Když jste doprali, je lepší nechat dvířka pracího bubnu otevřené, aby vyschl. Gumové těsnění je třeba otřít dosucha, aby se na něm neudomácnili plísně. Jednou za čas vyčistěte i zásuvku na prací prostředky. Existují však i pračky se samočisticí komorou.

Moderní pračky mají i speciální cyklus čištění bubnu. Čištění bubnu je speciální cyklus, který se používá k vyčištění vnitřního prostoru pračky. Používá se při něm vyšší hladina vody při vyšší rychlosti otáčení bubnu. Do zásuvky na prací prostředek můžete přidat odstraňovač vodního kamene.

Funkci čištění bubnu můžete použít k odstranění plísní nebo jiných toxických látek, které se uvnitř bubnu mohou vyskytnout. Čistící cyklus doporučuji používat po každém 10. až 15. praní. Čištění bude trvat přibližně 80 minut. Vyčistí se každý kousek bubnu a je tak zajištěna dokonalá sterilizace.

Varný panel

Musíte dávat pozor na jeho poškození pádem nějakého předmětu, protože drobné trhlinky se časem mohou „poskládat“ do neopravitelné trhliny.

Při varném panelu, především sklokeramickém, je důležité myslet na správné a pravidelné čištění. Doporučujeme používat pouze škrabky a přípravky, které jsou k tomu speciálně určeny, aby nedošlo k poškrábání skla nebo setření grafiky. Nečistoty se na panelu zachycují při každém používání. Zapékáním nečistot se může narušit struktura panelu – zde je největším nepřítelem cukr.

Nejvíce chyb však vzniká neodborným zapojením spotřebiče. Po neodborném zapojení, hlavně elektrických varných panelů, vznikají různé poškození a chyby. Varný panel by mělo zapojovat autorizované servisní středisko. U plynových varných panelů se často objevují nesprávně hadice, hadice bez certifikátu, hadice nesprávné délky a také chybná instalace.

Digestoř

Aby správně fungoval, vyžaduje důkladné udržování. Důležitým parametrem pro jeho správnou činnost je výška umístění od varné desky. Pokud je příliš vysoko, nedosahuje udávaný výkon. Odsavač nesmí být z bezpečnostních důvodů nainstalován ani příliš nízko. V případě plynového varného panelu je to minimálně 65 cm, aby nedošlo ke vznícení tukového filtru, případně k deformaci plastových částí.

Pokud je hlučný a neodsává, může být příčinou kromě nesprávné instalace i nesprávné vedení. U plastových trubek dochází k zpětnému proudění, čímž se zvětšuje hlučnost. Neúměrně dlouhé potrubí snižuje výkonnost.

Vysavač

Je důležité, abyste si přečetli návod k obsluze. Vždy respektujte informaci o plném prachovém pytlíku. Ukazatel vás upozorní nejen tehdy, když je kapsa opticky plné, ale i tehdy, když se sníží jeho průchodnost. Pokud tedy vysáváte drobné stavební nečistoty, kapsa nemusí být plné, ale průchodnost pórů sáčku je nedostatečná. Pravidelná výměna sáčku a filtrů přispívá k lepšímu výkonu vysavače a jeho delší životnosti. Pravidelně kontrolujte i hadici vysavače, zda není ucpaná drobnými předměty, kapesníčky a podobně.

Pokud jde o kapesní vysavače, jejich údržba je méně náročná než bezsáčkové. Nečistoty se jednoduše vyhodí s kapsou, když začne svítit indikátor, netřeba pokaždé čistit zásobník. Pokud používáte látkové kapsy na opakované použití, neznamená to, že ho netřeba nikdy vyměnit. To samé platí i pro omyvatelné filtry. Filtry čistěte a vyměňujte v doporučených intervalech.

Pokud se vysavač náhodou prohřeje, tepelná pojistka ho automaticky vypne. Netřeba však zpanikařit. Třeba jej odpojit ze sítě a počkat půl hodiny. Po uplynutí této doby se automaticky vrátí do funkčního stavu. Zkontrolujte však, zda nemáte náhodou zanesené filtry, které mohou být příčinou přetížení vysavače.