Dnes jsou více jako prostředek k renovaci stěn. Tento dekorativní prvek dokáže změnit místnost, naši náladu a vytvořit osobitý styl interiéru.
PESTROST
Fascinující barvy, vzory, struktury a obrazy nabízejí nesčetné možnosti, jak se na stěnách řádně vyřádit. Barevný prim hrají lehké a intenzivní barvy na drobných květových vzorech i velkých motivech. Najdete je v zářivé žluté, pozitivní růžové, často v kombinaci s fialovou a stříbrnou. Z módy nevyšly ani zemité tóny, setrvává i nadčasová bíločerná. V kurzu se drží i pruhy, puntíky, vlnovky i jiné geometrické vzory.Nepřehlédnutelné jsou prvky východních kultur, nestárnoucí retrostyl nebo romantika anglického venkova.
POCITY
Tapety svou barevností dokážou čarovat s atmosférou i s našimi pocity. Odstíny převzaté z přírody vnímáme jako bezpečné. Hnědá ve všech odstínech vnáší do prostoru klid. I zelené tóny mají obvykle zklidňující účinky. Pozor však na tmavozelenou v málo prosvětlených místnostech. Mohla by působit tísnivě a sevřený. Pocit rozpětí zanechají modré tóny s bílými. Především tyrkysová a bleděmodrá otevírají prostor. Reprezentují čistotu, svěžest až chlad. Červené tóny mohou vyvolat rozkolísání nálady. Jasná červená má energický a vášnivý výraz, růžová je něžná, vzdušná a lehká. Žluté tapety vnášejí do prostoru pocit světla a radosti. Barevné nuance oranžové, meruňkové, terakotové pociťujeme jako útulné.
PROSTOR
Pomocí správné barevnosti a vzoru tapety můžete tvarovat prostor a opticky korigovat drobné nedostatky a proporce místnosti. Velké motivy v tmavých barvách zmenšují plochy stěn. Malé vzory ve světlých barvách místnost opticky rozšiřují. Vysoká místnost ve starém domě bude působit níže, pokud použijete vodorovný vzor nebo ji nevytapetuje až po strop. Naopak nízkou místnost opticky zvýšíte, pokud potáhnete svislý vzor až po strop. Řešení jedné dominantní stěny s tapetou výrazně zmenšuje malé místnosti. Pohledová „sólo“ stěna se dobře vyjímá ve světlých velkorysých místnostech.
POUŽITÍ
Pro jakou kvalitu tapet se rozhodnout, závisí především na užitkových nárocích v jednotlivých místnostech. Papírové tapety jsou nejjednodušší a zároveň nejlevnější, s krátkou životností. Ideálně se uplatní v prostorách, kde s nimi počítáte dočasně. Tento druh nepatří do místností se zvýšenou vlhkostí. Vinylové tapety mají vrchní vrstvu vytvořenou vlastně z plastu, skvěle odolávají oděru a zejména vlhkému prostředí. Dobře kryjí i drobné nerovnosti stěn. Využití najdou na chodbách, v dětských pokojích. Textilní tapety jsou náročné na použití i údržbu. Oproti jiným dokážou zateplit a výrazně zútulnit interiér. Hodí se do luxusních prostor. Vliesové tapety velmi dobře propouštějí vzduch a vodní páry, jsou rozměrově stálé, bez problémů použitelné ve vlhkém prostředí.
PRAKTIČNOST
Dvouvrstvé tapety přinesly nejen vyšší kvalitu, ale především širší záběr v uplatnění. Podklad, čili spodní vrstva bývá buď z papíru, polyetylénové pěny, nebo z netkaného textilu – vlies. Právě díky jednoduchému zpracování vzrůstá oblíbenost vliesových tapet. Na rozdíl od papírových nevyžadují čas na provlhčení. Lepidlo se nanáší válečkem přímo na stěnu, na kterou se hned přikládají pásy tapet. Pěna i vlies posunuly kvalitu tohoto dekorativního prvku výrazně vpřed. Zvýšila se jejich tvarová stálost a při lepení se nesrážejí. Výborně tlumí hluk a dokážou překlenout i drobné trhliny v omítce. Tapety se při lepení nepřekrývají tak jako kdysi, ale dokládají se k sobě.