Nová matrace je hotová báseň. Časem se však opotřebuje a vám zůstane jen vzpomínka na to, jak hebká a příjemná kdysi bývala. Správnou údržbou matrace se dá životnost prodloužit na několik let.
Matraci je vhodné měnit alespoň jednou za sedm let. A jak se o něj starat?
Udržovat matraci v dobré kondici není podle něj žádná věda. Nejzákladnějším úkonem při péči o matrace je vysávání. Pokud máte na matracích snímatelný potah, klidně ho dejte do pračky, ale respektujte pokyny k jeho štítku. Po vyprání potahy usušte přirozeným způsobem a zejména nikdy ne v sušičce, protože je můžete snadno poškodit. Údržba matrací spočívá také v jejich pravidelném otáčení ve směru hlava – nohy. Vhodnou příležitostí na takovou údržbu je například výměna ložního prádla. Přispíváte tak k optimální regeneraci materiálů, jakož i k prodlužování životnosti matrace.
Při péči o matrace je důležité i jejich provětrání včetně větrání místnosti, kde se používají. Provětrat matrace třeba nejméně jednou za týden, ale nejlépe každý den. Nezapomínejte na potah, který byste měli při větrání z matrace vždy stáhnout. Zabrání se tak pronikání zbytků vlhkosti do matrace a vzniku nepříjemných zápachů.
Samotná volba matrace může být pro laika nelehkým úkolem, zejména pokud si vybíráme novou matraci do staré postele. Od takové koupě se odvíjí množství zásad, kterými bychom se měli řídit. Otázka tedy zní: jaká matrace je nejvhodnější do starší postele?
Závisí to od podkladu. Je rozdíl, pokud je v posteli pevný podklad, nebo se matrace uloží na lamelový rošt. Při pevných podkladech raději volte pružinové nebo taštičkové matrace. Mají dostatečnou vzdušnost, díky níž budou dýchat. Zabráníte tím vzniku vlhkosti, s níž ruku v ruce přichází plíseň a roztoče. Nejlepším podkladem jsou však lamelové rošty. Na ně můžete uložit jakýkoliv typ pěnové matrace.
Pro lepší orientaci se sejde mít o matracích co nejvíce informací. Mezi ty nejzákladnější patří například zóny matrací a jejich praktická využitelnost. A co to vlastně zóny jsou?
Jde o tzv. „Zóny spaní“ a jsou součástí většiny matrací (většinou jde o tři až sedm zón). Jsou to místa s rozdílnou tvrdostí materiálu a slouží pro dokonalé přizpůsobení se potřebám těla. Je dokázáno, že lidské tělo nevyvíjí tlak po celé ploše matrace rovnoměrně, ale zatěžuje každou část lůžka jinak. Proto se matrace tomu musí přizpůsobit a v obchodech bývají i se sedmi zónami spaní.
Takové typy matrací s různými zónami tvrdosti však odborníci vůbec nedoporučují pro děti. Malý člověk totiž ještě nevyužije všechny zóny a ty pak podpírají nesprávné partie těla. Při výměně matrace je dobré vyměnit i lamelový rošt, protože tak jako matrace i rošty stárnou a ztrácejí pružnost.