V kuchyni se setkáváme s různými materiály

Dřevo, porcelán, keramika, plast – snad nejpoužívanější materiály v interiérech kuchyní posledních let. Dřevo evokuje klasickou tradici, keramika a porcelán vznešenou estetičnost a nadčasovou kvalitu, a nakonec plast převrat a otevírání nových možností. Pojďme se podívat blíže na tyto hojně využívané materiály.

Dřevo

Díky mnoha novým technologiím ošetření dřeva, popřípadě dřevěné dýhy, mezi které patří například lakování, ošetření olejem či voskem, se dřevo opět dostává do centra pozornosti. Vnímáme ho nejen v rovině využitelnosti ve formě základu jednotlivých kusů nábytku a staveb, ale i jako součást prakticky každého obytného prostoru (nevyjímaje kuchyňskou zónu). Je to přírodní materiál, který si více v rámci kuchyně neuměli představit jinak než v rustikálním využití, ale koncepty mnoha firem zabývajících se výrobou nábytku tyto představy potlačují. Tento výborně zpracovatelný materiál v různých povrchových úpravách nabízí široké možnosti. Při výrobě moderních kuchyní u nás se preferuje zejména dubové a bukové dřevo, ale i smrk, borovice, třešeň, ořech, jasan a další. Dřevo je v některých případech schopné nahradit i odolný kov. Dokonce existují dřevěné dřezy, ty u nás však teprve čeká premiéra, nepatří zatím mezi běžné záležitosti.

Mezi hlavní výhody dřeva patří zejména relativně jednoduchá schopnost reparace, pokud se například dřevěný povrch poškrábe, je snadné ho přebrousit a znovu přelakovat velmi tvrdým lakem, což je u jiných materiálů téměř nemožné. Dřevo se používá i na vybavení jídelny, dřevěné stoly a židle jsou již klasikou, ale zdaleka ne nudnou, na jakou jsme byli dlouho zvyklí. Design překonal dlouhou cestu a některé židle jsou nejen krásné, ale zejména kvalitní s důrazem na funkci. Totéž platí o jídelních stolech, které se u nás nejen vyrábějí, ale také navrhují, z různých druhů dřevin, ať už v masivním provedení nebo dýhované. V druhém případě se využívají různé typy dřevovláknitých desek, které v současnosti tvoří většinu materiálové základny nejen kuchyňského nábytku. Nejčastěji se používají MDF desky, HDF desky nebo laminát (LTD).

 

Přestože plast v poslední době materiálově nahradil množství drobných dřevěných nezbytností, mnozí z nás si přesto kuchyni neumějí představit bez tradičních dřevěných pomocníků, jako jsou prkénka, vařečky, různé misky či servírovací podnosy. I zde máme na výběr z různých druhů dřevin. Velmi oblíbeným se v našich kuchyních stal bambus pro jeho vlastnosti – bambusové vařečky, misky, tácky, často kombinované se sklem a chromem vytvářejí jedinečné solitéry, při kterých ruku v ruce kráčí originální design s někdy až překvapující důvtipností a praktičností. Mezi méně známé patří výrobky domácích řemeslníků, které se prodávají zejména na trzích, a to různé naběračky a lžíce z našich dřevin.

Porcelán

Porcelán je v kuchyni stálicí. Už od 7. století byl vyráběn v Číně, dovážet do Evropy se začal kolem 16. století a vyrábět přímo v našich končinách začátkem 18. století. Design porcelánu podléhá rovněž trendům, výsledkem jsou krásné porcelánové jídelní soupravy pro každý typ interiéru. Čistý bílý porcelán, střízlivých tvarů má neocenitelnou výhodu v tom, že nikdy nebude nemoderní a dá se bez problémů mýt v myčce nádobí. V případě malovaných kusů, případně porcelánu s potiskem se strojové mytí absolutně nedoporučuje, protože může dojít k znehodnocení barev a vzorů díky abrazivním složkám používaným v čisticích prostředcích v myčkách nádobí.

Na keramické nože a škrabky jsme si už zvykli, mezi trendové novinky můžeme zařadit nádoby na vaření s keramickou vrstvou, která nahradila teflon či keramické varné konvice. Nádoby na vaření jsou pokryty keramickou vrstvou, která je mnohem odolnější, při vysokých teplotách se nepoškozuje a je doslova tvrdým oříškem i pro ostré předměty – na rozdíl od široce využívaného teflonu.

Další novinkou na našem trhu jsou keramické varné konvice které zajímavým způsobem kombinují klasickou keramiku s nejmodernějšími prvky ohřevu vody. Konvice je uložena na podstavci, který zabezpečuje její stabilitu a zároveň funguje jako napájecí základna. Konvice disponují bezpečnostní pojistkou, jejímž úkolem je zabránit přehřátí konvice po vypaření celého objemu vody. Topné tělísko je z praktických i z estetických důvodů skryté v konstrukci. Konvice se díky svému nadčasovému designu hodí do nejmodernějšího interiéru velkoměstského bytu, ale i do tradiční venkovské kuchyně.

Plast

Je velmi rozporuplný materiál z hlediska oblíbenosti mezi lidmi. Mnozí mají vůči němu stále předsudky, protože jeho historie v domácím využití je poměrně krátká, plast je běžnou součástí našeho bydlení pouze několik desítek let. Má však nesporně několik výhod, které ho staví vysoko v příčkách materiálových vlastností. Mezi ně patří zejména velmi jednoduchá a nenáročná údržba, extrémně široká variabilita barev a tvarů – prakticky neomezená a také široká škála druhů a způsobů zpracování (elastické plasty, tvrzený plast, průhledné plastové materiály, a mnohé jiné).

Oceňují ho domácnosti, ve kterých jsou malé děti, domácí zvířata, ale zároveň jej vysoce cení i designéři, protože mnoho známých designérských ikon denního použití je právě z plastu. Nejčastěji se design s praktičností spojuje ve formě židle, která tvoří součást mnoha kuchyní a jídelen (například barové židle, jídelní, dětské a podobně). Z hlediska každodenní rutiny vaření se téměř v každé kuchyni s plastem setkáváme zejména v podobě různých silikonových forem na pečení, potřeb přípravu a úpravu jídel, nebo v rámci servírování. Neviditelný, ale v dnešní době prakticky nenahraditelný plast se skrývá v útrobách téměř všech kuchyňských sestav, v drtivé většině spotřebičů a kuchyňských pomocníků, jejichž konečná vnější úprava může být z jiného materiálu (například zmíněné keramické varné konvice nebo ABS nábytkové hrany) .