V kuchyni se celý den žije

Znáte ten pocit, když ráno vstanete a jdete ještě rozespalí do kuchyně postavit si vodu na čaj nebo ranní kávičku?

Spokojeně se rozhlédnete a prostoupil vás příjemný pocit: Toto je místo, kde mi je dobře … Zalijete si čaj nebo kávu, psovi tajně ukradnete tři kulaté piškotky (ten lotr ví, co je dobré) a uvelebíte se u kuchyňského stolu. Den se může začít – ve vaší kuchyni je krásné v příjemném barevném ladění, vše na svém místě a zároveň stále dostupné – v takovém duchu by se měl nést celý den.

Pokud jste se nastěhovali do nového domu či bytu, zařízení kuchyně jste konzultovali s architektem a přesně víte, co potřebujete, tento pocit už určitě zažíváte. Pokud však přicházíte ráno do kuchyně s myšlenkou na zkaženou elektrickou troubu na patnáctiletém sporáku a oči vám přitahuje flek na stropě po zatečení od sousedů, je nejvyšší čas začít s rekonstrukcí.

Porada nebo co vlastně všichni chceme.

Je-li celá rodina přesvědčena, že kuchyně je výhradně vaše osobní záležitost, máte vyhráno, podmínkou je už jen dostatek peněz na účtu. Nakupte časopisy, navštivte knihovny, prožijte hodiny na internetu prohledáváním stránek o kuchyních. Pokud je však kuchyň místností, kde se celý den žije a ještě po večeři hraje rodinná kanasta, pravděpodobně bude chtít k zařízení každý člen rodiny něco říct. Nabízíme několik rad, jak přežít a nezbláznit se. Pokud nemáte přesně vybranou kuchyni z katalogu, jsou vhodné i při rozhodování samostatného váhavého jedince.

Barevnost.

Nemáte po ruce profesionální vzorkovnici s širokou škálou barev? Vystřihněte si barevné obrázky nebo spíše barevné plošky z časopisů – může se na nich objevit i struktura nebo barevnost dřeva, dlažby či textilie. Pokud máte k dispozici malý prostor, vybírejte barvy raději světlé – v temných tónech je lepší udělat jen několik akcentů. Pokud máte dostatek financí na kvalitní nábytek s krásnou povrchovou úpravou nebo dřevem, nechte jej vyniknout a ostatní tóny volte jemnější. Pokud si však vyberete nejjednodušší skříňky s bílým melaminem, zkuste barvami odpoutat pozornost – volte sytější tóny a výrazné barevné akcenty. Podobně i nábytek v tmavých barvách vyžaduje protipól – jasnou barvu stěn nebo zvýraznění v podobě sytého tónu části obkladaček či dvířek vybrané skříňky. Pozor na monochromatický interiér – výsledný efekt může být honosně decentní, ale může také působit fádně.

Nábytek.

Výrobci nabízejí nesmírně širokou škálu materiálového a barevného provedení. Rozhodování je těžké. Pokud přesně víme, ke kterému materiálu a barevnosti se přikláníme, máme napůl vyhráno. Někdo nedá dopustit na dřevěný masiv, jiné láká černý lak a sklo s kovovými doplňky a lištami. Pokud budete mít kuchyni nejen na ozdobu a případně vaření ranní kávy, je třeba myslet na údržbu skříněk a ploch nábytku. Nerezové skříňky a lednice jsou nádherné, pokud je po každém použití vyleštíte a odstraníte i sebemenší otisk mastné dětské ručky. Z měkkého dřeva se zas těžko odstraňují fleky od jídla – jakož i z většiny porézních materiálů a textilu bez speciální povrchové úpravy.

Pokud budete v kuchyni denně vařit pro pětičlennou rodinu, a přitom nemáte pomocnici v domácnosti a čas na rozdávání, zapomeňte na efektně vystavené kořenky, hrnečky a talíře – sklo vitríny se přece jen umyje podstatně lehčí než sbírka porcelánových postaviček. Proto platí: všechny drobnosti schovat za sklo a případný nepořádek za dvířka.

Objem odkládacích prostor by měl spolehlivě uschovat veškeré nádobí a kuchyňské pomocníky, jakož i alespoň minimální množství potravin. V bytech z období socialistické výstavby se nevyskytovaly takové vymoženosti, jako byly komory na potraviny – skříň 60 × 60 centimetrů s odvětráním na fasádu musela stačit. Při rekonstrukci bytu nám bude prostor pro komoru určitě chybět, skříň netřeba rušit, spíše ji vybavit vysouvacím mechanismem, který nám umožní bez problémů využít celou její hloubku a zpřehlednit její obsah.

Spotřebiče.

Množství kuchyňských pomocníků závisí na četnosti a náročnosti rodiny a na velikosti prostoru, který máme k dispozici. Je možné, že právě proto se budete muset rozhodovat mezi jednotlivými spotřebiči – do kuchyně 2 × 3 metry se nám pračka, lednice, mrazák, myčka nádobí, mikrovlnka a horkovzdušná trouba asi nevejdou – budeme si muset vybrat.

Nesmíme zapomenout, že potřebujeme dostatečně velkou pracovní plochu na vaření a přípravu jídel – alespoň dva běžné metry linky, pokud připravujeme jídla pro čtyřčlennou rodinu. Ideální je mít alespoň přibližnou představu o tom, co se nám do prostoru vejde a co už ne. Pokud si dáváte kuchyni navrhnout v kuchyňském studiu, pomocí 3D programu vám vytvoří maketu navrhované kuchyně, určí optimální rozměry a skladbu skříněk, prostorové umístění spotřebičů a jejich vzájemnou návaznost.

V některých obchodních domech s nábytkem máte k dispozici zjednodušené zmenšené makety nábytku – pokud znáte rozměry prostoru, přibližnou sestavu si můžete sami vytvořit. Zábava pro celou rodinu může začít! Dokonce si můžete ze stránky obchodního domu do svého počítače nainstalovat jednoduchý zařizovací program a virtuální maketu kuchyně si sami vytvoříte. Potřebujete však její rozměry – ty se vám sejdou i jako vstupní údaje při vypracování základního návrhu v designovém studiu.

Obklady a dlažby a nejen to.

Na podlaze dlažba a za pracovní deskou pěkné obkladačky – to už dávno nemusí být pravda. U moderních povrchových úpravách, se na podlaze bez starostí s údržbou ocitne dřevo a klasická pracovní deska se dnes objevuje ve provedeních od přírodního a umělého kamene přes dřevo a kov až po desky z plastu a minerálnoplastové kompozity. Stěna za linkou se obkládá většinou velkoplošným materiálem – obvykle v materiálovém a barevném provedení pracovní desky či materiálu skříněk – snadno se udržuje a ladí se zařízením. Nerez vypadá velmi efektně – třeba jen počítat s hodinami strávenými čištěním a leštěním.

Pokud je kuchyně součástí obývacího prostoru a prostoru jídelny, řešení podlahy třeba přizpůsobit barevně i materiálově řešení celé místnosti. Pokud se nedokážete rozhodnout o dotváření okolí linky, přetažením podlahy obývacího pokoje až ke kuchyňským skříňkám určitě nic nezkazíte. U dřevěné nebo plovoucí podlaze je však třeba mít se na pozoru – vybrat materiál s vyšší odolností vůči povrchovému poškození. Pozor, materiály třeba objednávat s předstihem 3-4 týdny, podle dodacích lhůt, jinak se budete muset spokojit pouze s materiálem na skladě, a tam je podstatně zúžený výběr oproti množství produktů v katalozích.

Stěny.

Barvu musíme přizpůsobit celkové barevnosti, bílá už není taková módní jako kdysi. Zejména, pokud již máme k dispozici množství odstínů, které si můžeme dát přesně namíchat podle barevného odstínu v katalogu prodejce – pokud si poznačit číslo, o několik let není problém dát namíchat přesně tutéž barvu. Nejvhodnější do kuchyně mohou být prostředí přátelské barvy a nátěry – jsou vyrobeny na bázi pojiv, které se ředí vodou, obvykle jsou to akrylové barvy a disperzní barvy. Nátěry, které můžeme očistit vodou a saponátem, jsou nejlepším řešením tehdy, když není možné nebo žádoucí časté obnovování povrchů vnitřních stěn. Ředí se vodou, ale po zaschnutí jsou jednoduše omyvatelné. Speciální dekorační nátěry se hodí do jednoduše ztvárněných prostorů.

V současnosti jsou módní dekorativní nátěry, které vznikají vzájemnou kombinací dvou barevných odstínů, struktura je podmíněna technikou nanášení. V nabídce dekorativních stěrkových materiálů jsou i takové, které imitují např. klasický mramorový vzhled, přírodní kámen. Nátěry mohou mít efekt starobylé patiny, saténového nebo pískového povrchu. Pro svou pracnost a náročnost na kvalitu materiálu jsou mnohem dražší než malby prostou barvou.

Podklady pro návrh kuchyně

1. – Nákres prostoru – půdorys a jeho základní rozměry
2. – Zaměřte světlou výšku místnosti, rozmístění a směr otevírání oken (šířku okna, výšku okna, výšku parapetu, rozměry radiátorů a stoupaček, výklenků a pod.)
3. – Zaměřte všechny stávající elektrorozvody, instalace vody a plynu (půdorysné umístění a výšku od podlahy) – pokud se jejich rozmístění i bude měnit, je třeba z něčeho vycházet
4. – Zaměřte alespoň přibližně i prostor jídelny i obývacího pokoje, pokud jsou dispozičně propojeny s kuchyní.