V kuchyni má vše své místo

Kuchyň, ve které nejen vaříte, ale také se stravujete, je efektivně zařízená tehdy, pokud je v ní i komoda, a vše je po ruce tak, aby se rychle prostřelo.

Potřebná komoda

Uložte si do komody příbory, ubrousky, prostírání (pro děti a pro dospělé) a vše ostatní, co potřebujete k tomu, abyste měli z jídla požitek. Nač jsou vám ozdobné obruče na ubrousky, pokud je máte uložené kdovíkde, ale určitě kdesi pořádně hluboko, například v komoře a najdete je maximálně při jarním úklidu? Komoda je ideální věc. Dejte do ní jen to, co se vám sejde na stole.

Vše pohromadě

Rychleji prostřít v případě, že vše sice má své místo, ale nachází se pouze v jedné skříni. Vše je tedy pohromadě. Nemusíte otevírat zvlásť každou skříňku, protože v jedné je slánka, v druhé ubrousky, ve třetí párátka, … Říká se tomu „efektivní prostírání“.

Police ať jsou měkké

Pokud máte nádobí a sklenice z keramiky nebo porcelánu, ideálně na jejich uskladnění jsou právě měkké police. Čím tvrdší police, tím větší risk, že se nádobí poškodí nebo rozbije.

Určitě je vyhoďte

Talíř, šálek či sklenice se trošku obijí. Líbili se vám, loučení bude těžké, ale pak si řekneme, že vždyť prakticky „nic mu není“. Uložíte jej zpět do kredence a používáte jako nepoškozené. Děláte chybu. Takové nádobí nejenže nevypadá dobře, ale jíst či pít z něj je nehygienické. Otlučená místa jsou totiž zdrojem bakterií.

Dnem vzhůru

Umyté pohár nikdy neukládejte dole dnem. Právě okraj, na který byste jej položili, je částí, kterou budete „olizovat,“ resp. přikládat k ústům. Logicky z toho vyplývá, že napít se z otočené sklenice dnem vzhůru je hygieničtější.

Stříbro zvlášť

V případě, že máte stříbrné a zároveň nerezové příbory, dbejte na to, aby byly odděleny. Navíc, pokud je stříbro vystaveno vlhkosti a světlu, tvoří se na něm skvrny.