Naplánovat si zahradu je někdy hotové umění. Často se stává, že budoucí majitel zapomene na několik podstatných detailů a konečný výsledek není zcela dokonalý. Proto byste měli dodržovat několik základních pravidel plánování zahrady.
Dobré umístění
Před samotným budováním zahrady je důležité si uvědomit, kde bude. Pokud je během dne ve stínu, je třeba tomu přizpůsobit i výběr rostlin a květin.
Do stíněné zahrady doporučujeme azalky nebo aukuby. V zahradě zalité sluncem se naopak bude dařit mochně nebo dřišťálu.
Při výběru umístění zahrady totiž nemůžete brát v úvahu pouze své osobní preference, jaké květiny se vám líbí. Pokud byste zohledňovaly pouze tento pohled, květiny i vy se budete v zahradě trápit.
A stejně nedejte na aktuální vzezření květin. Ne každý květ má totiž v době koupě svou sezónu.
Vhodným příkladem jsou trvalky, které mimo sezónu nevypadají zrovna nejlépe. Během léta však vytvoří tu pravou atmosféru.
Dopřejte prostor
Tak jako lidé potřebují pro svůj život dostatečný prostor, při květinách a rostlinách to není jiné. Častou chybou mnoha zahrádkářů je nerespektování zákonitosti, že i stromy nebo živý plot potřebuje pro svůj správný růst a vývin dostatečně velký prostor. Všechno má totiž své hranice.
Živý plot nejednou dosahuje výšky dvou metrů a potřebuje minimálně čtvrtinu své délky jako odstup od okolních objektů. Výsadba živého plotu 30 centimetrů, jak se stále častěji dostává do módy, není v každém případě vhodné pro správný růst plotu. Pokud chcete mít hustý živý plot, můžete toho dosáhnout i jinak. Stačí dostatek vody, minerálů, hnojivo a pravidelné řezání.
Prověřte si kvalitu půdy
Rostliny potřebují půdu. A nejen na to, aby se měli kořeny v čem uchytit. Kvalita půdy je velmi důležitá pro bohaté květy a dobrý růst rostlin. Aby mohly rostliny kvést a klíčit, musí dostávat patřičné množství minerálů, vzduchu, vody a organických látek.
Například písčitá půda je lehká, dobře propouští vodu a snadno se s ní pracuje, ale neuchovává žádné živiny. Jílovitá půda je naopak těžká, hrudovitá, udusaná, špatně vsakuje vodu a za suchého počasí ztvrdne jako beton.
Ideální půda v sobě spojuje výhody písčité a hlinité půdy, protože zadržuje vodu a živiny s velkým podílem humusu, propouští kyslík a snadno se kypří.
Kvalitu půdy ve vaší zahradě můžete snadno zjistit pomocí prstového testu: stačí půdu navlhčit a třít ji mezi prsty. Pokud zemina prsty propadne, jde o písčitou půdu. Pokud se bude dát vytvarovat do tvaru klobásy, která je však měkká a drobivá, jde o písčino-hlinitou půdu. Hlinitá půda vytvoří pevnou koblihu. Zda je půda na zahradě kyselá nebo zásaditá, nejlépe zjistíte učiněním testu pH půdy.
Plánujte
Dnes nemusíte svou vysněnou zahradu vykreslovat pouze ve své mysli nebo na papíře. Existují totiž praktické aplikace, kde jednoduchým způsobem nakreslíte plán zahrady, včetně všech záhonů, stromů a jiných detailů.
Jedním kliknutím si můžete naplánovat i automatické zavlažování zahrady. Stačí, když vyznačíte přívod vody a plánovač vám dokáže navrhnout nejvhodnější umístění zavlažovačů.