S příchodem prvních jarních dnů, kdy nás polechtají sluneční paprsky, si jistě každý vzpomene na letní pohodu u bazénu. Pokud jsme bazén zodpovědně připravili na zimní spánek, neměli bychom mít problémy ani při jeho jarním probouzení.
Jak poznat, že už nastal pravý čas?
Při odzimování bazénu se právě tak jako při jeho zazimování řídíme teplotou vody v bazénu. Zatímco se zazimováním počkáme, až tato teplota dlouhodobě klesne pod 10 ° C, při odzimování je ten pravý čas při teplotě nad 10, resp. 15 stupňů, v době kdy již nepředpokládáme noční mrazy.
První krok
Nejdříve odstraníme ochrannou fólii, která chránila bazén v zimě. Očistíme a usušíme ji a odložíme na vhodné místo, aby byla na podzim zase připravena k použití. Z okolí bazénu odstraníme nečistotu, očistíme dlažbu, trávník od nečistot, které mohou být zaneseny do bazénu.
Chemickým přípravkem, k tomu určeným pečlivě očistíme stěny nad vodní hladinou, odstraníme nečistoty ze dna bazénu a doplníme vodu zhruba 10cm pod okraj.
Filtrační jednotka a ohřev vody
Opatrně a podle návodu zapojíme filtraci a ohřev vody. Pozorně překontrolujeme spoje tak, aby nedošlo k úniku vody.
Pokud si nejste jisti, že dokážete správně a bezpečně zapojit filtrační jednotku a ohřev, obraťte se na specializovanou firmu.
Bazénová chemie
S aplikováním bazénové chemie začneme bezprostředně po doplnění vody do bazénu.
Tvrdost vody – pomocí kapkového testeru zkontrolujeme tvrdost vody. Požadovaná tvrdost je 18°N, na tuto tvrdost je třeba vodu upravit přidáním chemického preparátu. Řídíme se podle návodu na obalu, při velmi tvrdé vodě a zvýšeném obsahu iontů železa a manganu doporučujeme zvýšit počáteční dávku přípravku.
Hodnota pH – právě tato hodnota je důležitá pro komfort koupání, ale i pro účinek ostatních přípravků na úpravu vody. Hodnota pH se musí pohybovat v rozmezí 7,0 – 7,4.Hodnotu kontrolujeme kapkovým testerem a v případě potřeby upravíme přípravkem, přičemž postupujeme podle návodu k použití.
Chlorová terapie – při chemicky udržovanýchbazénech představuje takzvaná šoková dávka chlorunejdůležitější krok při uvedení bazénu do provozu.Používáme dávky předepsané výrobcem přípravku, většinou jde o poměr 1l přípravku na 50m3 vody nebo 300g granulátu na 50m3 vody.Po aplikaci této dávky chloru zapněme filtrační jednotkua necháme v chodu 1-2 dny. Potom zkontrolujeme obsah chlóru ve vodě, který by neměl být nižší než 0,3 mg / l. V případě potřeby hladinu chlóru doplníme a použijeme přípravky na její stabilizaci. Nyní by měl být bazén připraven na další sezónu, voda vyčištěná a v přiměřené kvalitě. Pokud je i přes naše úsilí kvalita vody nedostatečná, je kalná, růsty řas či příliš železitá, obrátíme se na specializovanou firmu.