Zima pomalu končí a nastal čas, kdy bychom se měli věnovat více pozornosti a péče naší zahradě. Je to právě trávník, který v zahradě tvoří podstatnou část zelené plochy, a tak jako jiné rostliny i on vyžaduje na jaře naši pozornost.
Kdy je správný čas?
Když jsou ranní či večerní mrazíky už jen vzácnou vzpomínkou na končící zimu a půda našeho trávníku je dostatečně suchá, nastal čas začít s jarním úklidem. Ocelové hrábě nejlépe poslouží při odstranění organických a jiných nečistot z trávníku. Čím hustší hrábě zvolíme, tím více nečistot odstraníme. V jarním trávníku se často setkáme s takzvanou sněžnou plísní – plochy pokryté bílým povlakem. Pokud máme štěstí a zasažena je pouze malá plocha trávníku, plíseň odstraníme vyhrabáním a necháme přírodu, ať si poradí sama. Pokud je zasažena podstatná část trávníku, zda plochy větší než ojedinělé flíčky musíme přistoupit k postřiku. Holé plochy pak prokypříme a znovu osejeme.
Slunce, vzduch, živiny
Na jaře trávník potřebuje hlavně sluneční paprsky a dostatečný přísun vzduchu. Nejlepší, co pro něj v tomto období můžeme udělat je jeho provzdušnění. Bez tohoto kroku se obejdou pouze lehké písčité půdy, při půdách těžších s výrazným podílem jílu používáme rycí vidle na přepichování půdy do hloubky 10 až 15 centimetrů. Je nutné poznamenat, že použití vidlí není zcela ideálním řešením, protože díry vznikají pěchování zeminy. Mnohem lepší je použít specializované provzdušňovací nástroje, které do půdy vyřezávají válcovité otvory. V obou případech vzniklé otvory přesypeme pískem – při vlhčích půdách. Pokud půda našeho trávníku není příliš vlhká a je nedostatečně kvalitní, můžeme namísto písku použít kompost nebo rašelinu s příměsí křemičitého písku.
Hnojení trávníku
Když je trávník dostatečně provzdušněný a vyčištěn, aplikujeme jarní hnojení trávníku. Používáme dusíkatá hnojiva s kyselou reakci, (například ledek amonný), hnojivo aplikujeme postřikem, abychom zajistili rovnoměrné přehnojení. V průběhu roku pak trávník přihnojujeme přibližně jednou měsíčně hnojivem na trávníky. Mnohé hnojiva mají i herbicidní účinek. Nezapomeňme zkontrolovat místa, kam se při sečení nedostaneme sekačkou a upravit okraje trávníku vysypáním mulčovací kůrou nebo kamenem.
Obnova toho, co zima zničila
Zřídnuté plochy nedělají náš trávník krásnějším. Pokud je při jarní údržbě objevíme, je třeba tato místa dosít jako při zakládání nového trávníku. Při tom dbáme na to, abychom použili travní směs co nejpodobnější té původní, jen tak je výsledek uspokojivý.
Zbavme se škůdců
Na jaře se kromě porostu trávy probouzejí i rostliny, které v našem trávníku nejsou dvakrát vítány. Jsou to například kopřiva, pampeliška, křen a jiné nechtěné ozdoby. Na malých plochách se jich zbavíme mechanickým vypichováním, čímž narušíme jejich kořenovou soustavu. Při velkých plochách se nevyhneme použití herbicidů .
Odpočinek …
Zdá se, že pro náš trávník jsme nyní udělali vše, co se dalo a zbývá nám pár dní, dokud se trávník vzpamatuje a vzbudí se ze zimního spánku. Tyto dny můžeme využít k přípravě sekačky, výměnu oleje či broušení nože, abychom mohli přibližně o dva týdny, kdy to počasí dopřeje, začít s pravidelným sekáním.