Nad způsobem vytápění rodinného domu přemýšlí každý. Jakou úsporu nám to přinese, to je často kladená otázka, kromě nutných investičních nákladů. Zde je pár často kladených otázek.
Mnozí majitelé starších rodinných domů ještě i nyní přemýšlejí, zda si nevymění kotel. Jak může majitel staršího rodinného domu zjistit, jaký kotel si má nainstalovat, aby uspořil co nejvíce na vytápění?
Není jednoduché odpovědět, protože předem třeba vědět více věcí. Pro názornost, nejhlavnější údaje, které vstupují „do hry“, jsou např. velikost domu, použité materiály, typ střechy, velikost a typ oken, tepelná izolovanost, regionální pozice, typ topného systému, množství, vzdálenost a druh odběrných míst teplé užitkové vody, počet členů domácnosti a mnoho dalších. Proto je nutné, aby se každý obrátil na odborníky z oblasti vytápění – projektanty, montážní a servisní firmy. Projektant například potřebuje minimálně přepočet tepelných ztrát objektu a zkušená montážní firma ví přispět s kvalitními konkrétními řešeními. Obecně se dá odpovědět, že z dnes nabízených technologií je nejvhodnější variantou řešení úspory a návratnosti nákladů kondenzační technika.
Jaký kotel je pro úspory nejvýhodnější například do staršího rodinného domu a do nového? Je tu nějaký rozdíl, pokud jde o starší a nový dům?
V zásadě není pro určení typu kotle rozdíl mezi starším a novým domem. Volba konkrétního typu závisí na individuálních podmínkách a požadavků konkrétního uživatele. U nových domů, kde jsou zatím nízké tepelné ztráty, je zapotřebí kotel se schopností dosažení co nejnižšího výkonu, což splňují kondenzační kotle. Pro starší domy, kde jde o jednoduchou výměnu starého kotle za nový, s požadavkem zachování stávajících prvků topení (staré radiátory, externí oběhové čerpadlo a expanzomat) jsou na trhu speciálně vyvinuté typy – kondenzační kotlů.
V případě možností je velmi vhodné předimenzovat velikost topných těles, nebo v případě novostaveb použít nízkoteplotní podlahové vytápění alespoň v části objektu.
Který druh kotle je nejvýhodnější pro rodinné domy? A musí to být jen kotel? Nemůže to být jiný druh ohřívače? Jaké v současnosti existují?
Ze tří druhů kotlů, tradičních komínových a turbo kotlů, a dnes nejmodernějších, kondenzačních kotlů, je právě poslední druh jednoznačně nejvýhodnější. Pro rodinné domy, které mají vyšší potřebu množství vyrobeného tepla, jsou úspory při použití kondenzačního kotle významnější a výrazně zkracují návratnost vložené investice.
Trh s topnou technikou dnes nabízí i jiné technologie, které jsou často velmi inovativní a nabízejí významnou úsporu. Nejběžnější jsou to např. tepelná čerpadla a solární technika, ale vysoké vstupní investice a jejich dlouhá návratnost jsou zatím velkou bariérou v jejich výraznějším rozšíření.
Kolik úspor který kotel majitelům ušetří peněz, pokud si ho nainstalují?
Stejně na takovou otázku není jednoznačná odpověď. Záleží na tom, k čemu se srovnání provádí. Pokud porovnáváme naše kondenzační kotle s vyměňovaných 15- až 25-letými kotli se zastaralou technologií, tak úspora je velmi významná a může dosahovat až 30 – 50%. Pokud je porovnání děláno s dnešními kotli tradiční konstrukce, tj „turbo“, nebo „do komína“, tak úspora je asi 10 – 30%.
Velikost úspory při použití kondenzačního kotle velmi ovlivňuje typ použitého vytápění, čili zda je komplet vysokoteplotní (radiátory), kombinovaný (radiátory + „podlahovka“), nebo nízkoteplotní (podlahové vytápění).
Kam se mají jednotlivé druhy kotlů v domě nainstalovat? Existují určitě nějaké pravidla, kde mohou být a kde ne? Má umístění kotle i vliv na úspory tepla?
Jednoduše řečeno, dnešní moderní kotle jsou menší, hezčí a bezpečnější. To umožňuje jejich instalaci kdekoliv, i přímo v interiéru. Kondenzační kotle jsou z hlediska jejich principu vždy uzavřeny, spolehlivě utěsněné a v tom případě nezávislé od vnitřního prostředí. Podobný princip mají i tradiční „turbo“ kotle, a proto tyto dva druhy kotlů jsou vhodné pro instalaci i přímo do interiéru. Z hlediska elektrického krytí je instalace těchto zařízení řízená předpisy, ale vysoký stupeň elektrické ochrany dosažený u moderních kotlů jejich instalaci prakticky neomezuje.
Výjimkou jsou tradiční kotle „do komína“, které jsou závislé na prostředí, ve kterém jsou nainstalovány, a jsou zvláště citlivé na dostatek přísunu vzduchu pro spalování. Něco takového je v interiéru velmi obtížné zajistit, resp. dělá prostory velmi chladnými a z hlediska pohodlí nevhodnými k užívání. Proto pro tento druh kotlů doporučujeme místo instalace mimo obytných prostor v zvlášť určené místnosti (kotelně) nebo ve společných nebytových prostorách (sklep), kde je možné zabezpečit předepsáno větrání.
Různé umístění kondenzačních nebo „turbo“ kotlů ve vytápěném interiéru nemá vliv na úspory. Snížení úspor může způsobit pouze umístění kotle ve velmi chladných prostorách, z čehož vyplývá, že tradiční kotle „do komína“ jsou v porovnání těchto tří druhů nejméně příznivém.