Uvažujete, čímž toto léto vysadit květináče či závěsné nádoby? Dejte si do nich jahody. Po celé léto budou krásně, voňavé a jedlé.
Chcete-li dobré jahody a nikoli umělé ze supermarketů, nemusíte hned na jahodové pole. Kvalitní plody si vypěstujete i na balkoně či terase. Jahodové sazenice jsou dokonce méně náročné než mnohé květiny a přitom jsou stejně dekorativní. A při správné péči vám budou rodit od května do září.
Královny balkonů
Kritéria pro výběr vhodných odrůd na balkon jsou v podstatě jen dvě. Neměly by být velmi velké, aby se vešly do květináče a měly by plodit po celé léto.
Nejvhodnější jahodové balkonovky jsou tyto:
Rujana – vůní, ale i velikostí – připomíná lesní jahody. Nevadí jí výpek, je odolná proti plísním, a přestože je drobná, má velké výnosy.
Maranello – vhodná do závěsných květináčů. Její plody jsou velmi sladké a šťavnaté.
Temptation – trsy s květy a plody na dlouhých výhonech jsou velmi dekorativní, proto je vhodná do nádob na převislé květiny. Plody jsou větší, sladké a aromatické.
Kam s nimi
Pro pěstování můžete použít v podstatě jakoukoliv nádobu – terakotové květináče, dřevěné bedničky a košíky vystlané igelitem, dokonce i starý gumák, hrnec, džbán … Akorát, pokud dáte do jedné nádoby více sazenic, vzdálenost musí být 25 centimetrů. Do nádob a závěsných květináčů se hodí zejména převislé odrůdy, které plodí na dlouhých šlahounech. Závěsný květináč by měl mít alespoň dvacet centimetrů v průměru. Aby jahody dobře rodily, třeba šlahouny zastřihnout za třetí odnoží. V zimě je odstřihneme úplně.
S hnojením opatrně
Už tři týdny po zasazení vám rostlinky začnou kvést a postupně plodit. Při jahodách pěstovaných v nádobě je však velmi důležité použít opravdu kvalitní substrát, aby sazenice měli dostatek živin. Zem vyměňujte každý rok, protože za sezónu se vyčerpá. Zejména když ji nemůžete pravidelně přihnojovat jako květiny, protože nechcete, aby plody byly plné chemie.
Pro pěstování můžete použít běžný zahradnický substrát s příměsí rašeliny, plus hnojivo s pozvolným půlročním uvolňováním.
Pokud je však chcete opravdu v biokvalitě, vynaložte trochu námahy a připravte si vlastní substrát. V poměru 1: 1: 1 použijte dobře uleželý kompost promíchaný se starým koňským hnojem. (Dá se koupit granulovaný – ten je dost drahý, ale seženete ho také od farmáře.) Dále se přidá rašelina a do třetice běžná zemina. Jako čistě přírodní hnojivo můžete přidat i mletou rohovinu.
Na zdraví!
Každý ví, že jahody jsou skvělé do sektu či mléčných koktejlů. Méně se však již ví, že i ony se řady napijí. Ideální je polévat jejich odstátou vodou do misky, aby pili odspodu. Můžete polévat i svrchu, ale vždy hlínu, nikdy ne listy a plody, aby je nenapadli plísně … Vhodné jsou samozavlažovací květináče.
Rostliny nesmějí vyschnout, proto je lepší použít světlý květináč. Nebude přitahovat sluneční paprsky a rostlina nebude přicházet o vlhkost. A nejlepší je umístit je na východní stranu balkonu. Pokud je dáte na jih, nepodceňujte bohatou zálivku a rosení, nejlépe večer a brzy ráno.
Vydrží i zimu
V zimě květináče zapusťte do záhonu v zahradě. Na jaře stačí vyměnit substrát a pokračovat v pěstování. Pokud zahradu nemáte, uložte je do chladné světlé místnosti. Nezapomeňte je občas polít, aby přes zimu nevyschly. Pokud máte balkon chráněný, přezimují i tam. Samozřejmě, přikryté chvojím a důležité je izolovat stěny a dno květináče. Jistěže, mrazuvzdorného.