Poradíme vám, podle čeho a jak si správně vybrat interiérové dveře, aby nejen dobře vypadaly, ale i dlouho a dobře sloužily.
Výběru interiérových dveří se vyplatí věnovat opravdu dostatečnou pozornost. Vždyť vám budou dělat společnost po mnoho let. Přitom stačí projít jen šest potřebných kroků.
KROK 1 – Místo a způsob otevírání dveří
Je to jedno z nejpodstatnějších rozhodnutí, protože chyba v této fázi nelze napravit jinak než rozsáhlými bouracími a stavebními pracemi. Nemluvě o ztraceném čase a financích. Na výběr máte nejen klasické otvíravé a posuvné dveře, v nabídce jsou i speciální kyvné, posuvně kyvné, jakož i novější typy harmonikových dveří. Při výběru však určitě berte ohled na stávající i plánované rozmístění nábytku, aby se jejich provoz neomezovala s manipulační plochou dveří, a naopak.
KROK 2 – Jaký materiál a povrch na dveře?
Samozřejmě, vzhled dveřního křídla hraje svou významnou roli v celkovém výrazu interiéru. Materiálových provedení je dnes skutečně nepočítaně: masiv, dýha, fólie, CPL, HPL laminát, lesklý lak, či sklo. Je pravda, že dnes už masiv kvůli vyšší ceně ustupuje finančně příznivější dýze. Odolnější proti poškrábání jsou například laminátové povrchové úpravy. Vždy však nezapomeňte zohlednit celkový styl interiéru a jeho převládající barevnost. Odpovězte si na jednoduchou otázku, zda chcete, aby dveře vynikly, nebo se nenápadně „slily“ se stěnami. Zda dekor dveřního křídla a zárubně budete řešit jako tón v tónu například s podlahou, nebo sáhnete raději po kontrastním odstínu?
KROK 3 – Zárubeň dveří
Ta je nedílnou součástí dveří, která je dokáže ještě umocnit. Na zárubni se nevyplatí šetřit ve smyslu ponechání starého kusu, na který osadíte nové dveře. Po jejich osazení by ještě zvýraznil očividný věk zárubně a taková dvojka by působila rušivě. V první řadě si vybíráte podle toho, zda budete mít polodrážkové a bezpolodrážkové dveře, a následně oblou, zda ostrou hranu zárubně, také podle designu dveřního křídla. Oblá hrana má lepší odolnost proti mechanickému nárazu.
KROK 4 – Dveře a výběr kování
Pod pojem kování spadají všechny kovové prvky dveří: dveřní závěsy, tedy panty, protiplech v zárubni, do kterého se zasouvá střelka zámku, zámek a klika. Při výběru kliky se nevyplatí vybírat jen podle designu. Důležité je vyzkoušet si, jak vám padne do ruky. Kování se vyplatí vybírat u značkových výrobců, protože každodenní používání představuje na tyto prvky vysokou zátěž, kterou musí zvládnout mnoho let.
KROK 5 – Objednávka
Abyste mohli přistoupit k objednání dveří u vybraného výrobce, zda prodejce, musíte znát tloušťku stěny, výslednou přechodnou šířku dveří, způsob a směr otevírání. Nezapomeňte na důležitý detail jako je rozdílnost podlahoviny, případně její výše v místnostech, které dveře propojují.
KROK 6 – Montáž dveří
Samotná montáž zárubně a osazení dveřního křídla proběhne až po dokončení stavebních prací, malby, obkladů a samozřejmě po pokládce podlahových krytin. Optimální řešení je, když tuto fázi svěříte do rukou odborníkům přímo ze specializované prodejny, kde jste dveře zakoupili. Při takové autorizované montáži některé firmy poskytují na dveřní komplet záruku pět let.