Koupelna plná ozdobných tvarů, dekorativních prvků a zlatých barev zaryté praktiky za srdce nechytí. Podmaní si však romantické duše, ve kterých neutichají archaické ozvěny.
Dříve než se pro koupelnu z počátku minulého století rozhodnete, zvažte své prostorové možnosti. Dávnověkou oázu očisty na podlahové ploše dva a půl metru čtverečního a mezi nízkými panelovými stěnami nepůsobí příliš přesvědčivě. Vždyť první samostatné koupelny charakterizovaly velkorysý prostor, který jim vtěsnával punc plnohodnotných místností. Nechybělo jim velké okno, které se staralo o dostatek čerstvého vzduchu a světla. Zvláštností nebyl ani krb. Nastolení pravé nostalgické atmosféry však vyžaduje ještě jednu podmínku – stylovost. Všechny prvky, počínaje zdravotechnika přes obklad až po armatury, musí mít rukopis jednotného stylu. Proto zapomeňte na plastové koše a doplňky z hypermarketu či bodová svítidla v sádrokartonovém podhledu. Ozvěny minulosti uslyšíte jen v koupelně, v níž je cítit z každého koutu starobylost.
K nerozeznání
Převážná většina retrozařízení, které nabízejí renomovaní výrobci, je věrnou replikou originálů. Pokud ve vás jejich historický vzhled vyvolává obavy z nefunkčnosti a nekvality, zbytečně se znepokojujete. Vyrábějí se nejmodernějšími technologiemi. A jak nejvěrněji ztvárníte starodávnou koupelnu? Alfou a omegou je vana na ozdobných nožičkách umístěná v prostoru a dekorativní sanita. Umyvadlu se sloupem dělá společnost stojatá toaleta s přiznanou splachovací nádržkou. Detailisté jistě staví na nádržku osazenou na stěně s neodmyslitelným řetízkem. Obklady a dlažby imitují přírodní kámen. Zelenou má i černo-bílá kombinace. Kohoutkové armatury v chromovém, pozlaceném i mosazného provedení ukrývají kvalitní keramické svršky s dlouhou životností. Při zařizování myslete i na doplňky. Zrcadlo ve vyřezávaném pozlaceném nebo patinovaném rámu, a litinový radiátor podtrhnou ducha minulosti. Třešnička na dortu, kterou si však mohou dovolit pouze majitelé koupelen s vysokým stropem, je honosně zdobený lustr.