Elegantní dřevěná podlaha

K podlahové elite patří dřevo již století. Za ten čas přibyly nové tvary, vzory parket, rozšířila se i nabídka dřevin.

Dřevěná podlaha je sice dražší, choulostivější na mechanické poškození a náročnější na údržbu. No jinak se může pochlubit efektním, reprezentačním vzhledem, který neomrzí a nezklame. Jakýkoliv druh dřevěné podlahy je třeba dostatečně chránit.

Plovoucí podlahy jsou většinou již s povrchovou úpravou, celoplošně lepené parkety se upravují po položení přímo na místě realizace. Používají se laky, oleje nebo vosky. Údržba dřevěných podlah není náročná, stačí ji vysát nebo zamést, případně vytřít vlhkým hadrem.

Podlahy upravené voskem či olejem jsou náročnější na údržbu, ale schopnost dřeva přijímat a opět předávat vlhkost je mnohem větší než u lakovaných parket.

Na lakovanou dřevěnou podlahu nepoužívejte domácí čističe. Mohou zmatnit podlahový lak a ztížit budoucí lakování. Pro zachování lesku a vzhledu použijte speciální přípravky vyvinuté výrobci dřevěných podlah.

KAM S NÍM

Dřevo reaguje na vnější vlivy, především na sluneční světlo. Pokud je podlaha vystavena přímému světlu, mění barvu podle typu dřeviny. Děje se to i navzdory kvalitní povrchové úpravě.

Dřevo se doporučuje spíše do méně namáhaných místností – do obýváku, ložnice. Při použití v zatíženějších prostorách, například v kuchyni, předsíni, zvolte tvrdé dřevo s kvalitní povrchovou úpravou.

Pokud kladete dřevo na podlahové topení, povrchová teplota nesmí přesáhnout 27 stupňů C. Podlahové topení může způsobovat praskání mezi deskami. Buk a javor jsou náchylnější než jiné typy dřeva, proto není vhodné jejich použití u podlahového topení.

TRENDY V NABÍDCE PODLAH

Módní tmavé a světlé dezény dubových podlah se rozšířily o vzor bílého dubu. O pozornost se ucházejí i načervenalé tóny ořechu a teaku, nechybí ani výrazné dezény ovocných dřevin.

Nádherné tmavé podlahy se vyrábějí z exotických dřevin. V současnosti však máme i atraktivní alternativy z Evropy, domácí dřeviny se tepelnou úpravou obarví po celé tloušťce nášlapné vrstvy a ztmavnou. Preferují se matnější povrchové úpravy, které dají vyniknout přírodní struktuře dřeva, kterou vysokolesklé laky potlačí.

NEZANEDBÁVEJTE  PODKLAD PODLAH

Nakonec se vraťme ještě k podkladu pro laminátové a dřevěné podlahy, který bývá nejčastější příčinou jejich poruch. Podklad by neměl mít vlhkost vyšší než 2%. Nerovné podklady se musí vyrovnat suchým podsypem nebo samonivelační vyrovnávací cementovou stěrkou.

Dřevo i laminát je vhodné nechat dostatečně dlouhou dobu na aklimatizaci v daném prostředí. To znamená, že několik dní by měly být v otevřených balících v místnosti, aby nasákly vlhkost z prostředí, kde se budou instalovat.

Minimální čas aklimatizace je 24 hodin před položením, optimální jsou 3 – 4 dny. S lepením pera a drážky to netřeba přehánět. Souvislé nanášení vodotěsného lepidla do drážky nebo pera parket utěsní spáry a zabrání vypařování vlhkosti z podkladu do prostředí.